spot_img

COP28 ipak završava dogovorom o prijelazu s fosilnih goriva

Danas ujutro je održana završna plenarna sjednica COP28, dan poslije planiranog završetka. Kao rezultat produženih pregovora koji su usljedili nakon što je prethodni prijedlog odbijen, ipak je usvojen dogovor o prijelazu s fosilnih goriva. Prvi put su fosilna goriva dospjela u globalni sporazum o klimi. Ovaj dogovor predstavlja značajan napredak za sve zemlje koje se žele uhvatiti u koštac s klimatskom krizom prije nego bude prekasno.

Reagirajući na usvajanje završnog dokumenta, glavni tajnik UN-a António Guterres rekao je da spominjanje vodećeg svjetskog doprinositelja klimatskim promjenama dolazi nakon mnogo godina u kojima je rasprava o ovom pitanju bila blokirana. Naglasio je da era fosilnih goriva mora završiti s pravdom i jednakošću.
„Onima koji su se protivili jasnom spominjanju postupnog ukidanja fosilnih goriva u tekstu COP28, želim reći da je postupno ukidanje fosilnih goriva neizbježno sviđalo se to njima ili ne. Nadajmo se da neće doći prekasno”, dodao je Guterres.

Od 30. studenoga u Dubaiju, najvećem gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata, održava se  godišnja konferencija UN-a o klimi. Što je COP28 i zašto je važan već smo pisali. Dok svijet hrli prema neizvjesnoj klimatskoj budućnosti, hitnost rješavanja globalne klimatske krize nikada nije bila očitija. Prepoznajući značaj i veličinu klimatske krize kao i priliku koju donosi COP28, Papa je u listopadu ove godine izdao apostolsku pobudnicu Laudate Deum. Velika očekivanja svijeta od uspjeha ovog samita možda je najbolje iskazao baš Papa Franjo u svom govoru na konferenciji. Ključni su bili pregovori oko završnog sporazuma o prijelazu s fosilnih goriva. No ovi su pregovori ogolili duboke podjele među kreatorima politike oko budućnosti ugljikovodika.

COP28 je prema rasporedu trebao biti zatvoren u utorak 12.12.2023. No prethodni nacrt teksta objavljen u jeku završnih pregovora izazvao je brojne kritike jer nije uključio spominjanje prestanka korištenja fosilnih goriva. Nacrt prijedloga od ponedjeljka sugerirao je niz opcija da zemlje ubrzaju klimatske akcije, ali je izostavio iskaz koji se odnosi na “postupno ukidanje” ili “postupno smanjivanje” fosilnih goriva. Stoga su pregovori nastavljeni. Predsjednik ovogodišnjeg sumita, Sultan Al Jaber iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, posredovao je u postizanju sporazuma.

COP28 - DubaiRezultati samita COP28

Sporazum poziva zemlje da brzo preusmjere energetske sustave s fosilnih goriva na pravedan i ravnomjeran način. Prema sporazumu, zemlje su također pozvane da doprinesu naporima u globalnoj tranziciji – umjesto da budu izravno prisiljene same napraviti taj pomak. Iako ishod nije u skladu s postupnim ukidanjem koje je većina zemalja željela, on otvara nove temelje: nijedan prethodni tekst COP-a nije spominjao odustajanje od nafte i plina, goriva koja su desetljećima bila temelj globalnog gospodarstva.

U svojoj izjavi, glavni tajnik UN-a, António Guterres ističe kako je znanost jasna u tome da će ograničavanje globalnog zagrijavanja na 1,5°C (jedan od temeljnih ciljeva postavljenih u prekretnici Pariškog sporazuma 2025.) “biti nemoguće bez postupnog ukidanja svih fosilnih goriva”.

Pregovarači na COP28 također su se složili oko obveza za utrostručenje kapaciteta obnovljivih izvora energije i udvostručenje energetske učinkovitosti do 2030. te su postigli napredak u vezi s prilagodbom i financiranjem. Postignuti napredak u vezi s prilagodbom i financiranjem uključuje operacionalizaciju Fonda za gubitke i štete, iako su te financijske obveze vrlo ograničene, prema mišljenju glavnog tajnika Guterresa.

Glavni tajnik UN-a naglasio je da je potrebno puno više kako bi se klimatska pravda ostvarila onima koji su na prvoj crti krize. – “Mnoge ranjive zemlje tonu u dugovima i u opasnosti su od utapanja u rastućem moru. Vrijeme je za porast financija, uključujući prilagodbu, gubitak i štetu i reformu međunarodne financijske arhitekture.” Rekao je da si svijet ne može priuštiti “kašnjenja, neodlučnost ili polovične mjere” i inzistirao da “multilateralizam ostaje najbolja nada čovječanstva. – Ključno je okupiti se oko stvarnih, praktičnih i značajnih klimatskih rješenja koja odgovaraju razmjerima klimatske krize.”

Izvršni tajnik UN-a za klimu, Simon Stiell, rekao je da su na COP28 napravljeni “istinski iskoraci naprijed”, ali inicijative najavljene u Dubaiju su “slamka spasa za klimatske akcije, a ne cilj”. Obraćajući se novinarima ispred glavne dvorane, g. Stiell je rekao da COP28 treba signalizirati oštro zaustavljanje temeljnog klimatskog problema čovječanstva – “fosilnih goriva i zagađenja njihovog planeta”. – “Iako nismo u potpunosti okrenuli stranicu fosilnih goriva ovdje u Dubaiju, ovo je očito početak kraja”. “Ovaj sporazum je ambiciozan prag, a ne plafon. Dakle, ključne godine koje dolaze moraju nastaviti jačati ambicije i klimatske akcije” – istaknuo je Stiell.

Mješovite reakcije

Unatoč višestrukom pljesku na plenarnoj sjednici, nisu sve delegacije bile zadovoljne ishodom razgovora o klimi. Predstavnici civilnog društva, aktivisti za klimu, kao i delegacije malih otočnih zemalja u razvoju bile su vidno nezadovoljne.

Mnogo je problema s ovim dogovorom. Zemlje u razvoju još uvijek trebaju stotine milijardi više financijskih sredstava, kako bi im se pomoglo u prijelazu s ugljena, nafte i plina. Razvijene zemlje i proizvođači nafte neće biti prisiljeni kretati se tako brzo kao što zahtijeva klimatska znanost.

SAD će se olako izvući od obveza iz dogovora, obećavši nešto više od 20 milijuna dolara novih financijskih sredstava za siromašni svijet, uz istovremeno netaknutu poziciju najvećeg svjetskog proizvođača nafte i plina. Kina će nastaviti širiti svoju proizvodnju ugljena, kao i obnovljivu energiju, a indijska industrija ugljena također se neće imati čega bojati.

S druge strane ovaj dogovor, koliko god bio nesavršen, naišao je na kolosalno protivljenje svjetskih zemalja proizvođača nafte. Saudijska Arabija pokušala je ukloniti sve reference na fosilna goriva, zatim je pokušala umetnuti reference na hvatanje i skladištenje ugljika, tehnologiju koju navodno podržava, ali ne ulaže u nju. Rusija je radila iza kulisa kako bi spriječila napredak, a učinit će to još više sljedeće godine kada se COP održava u Bakuu, Azerbajdžan…

Neposredno nakon objave završnog dokumenta, Harjeet Singh, voditelj globalne političke strategije u Climate Action Network International rekao je: “Nakon desetljeća izbjegavanja, COP28 konačno je bacio oštro svjetlo na prave krivce klimatske krize: fosilna goriva. Odavno planirani smjer odmicanja od ugljena, nafte i plina je postavljen… No rezoluciju kvare rupe u zakonu koje industriji fosilnih goriva nude brojne rute za bijeg, oslanjajući se na neprovjerene, nesigurne tehnologije. G. Singh također je ukazao na ono što je vidio kao “licemjerje bogatih nacija… koje nastavljaju masovno širiti operacije fosilnih goriva dok samo na riječima govore o zelenoj tranziciji”. Naglasio je da su zemlje u razvoju koje još uvijek ovise o fosilnim gorivima ostale bez čvrstih jamstava za odgovarajuću financijsku potporu u njihovom “hitnom i pravednom prijelazu na obnovljivu energiju”.

Koliko brzo će ovaj dogovor postati stvarnost neće odlučiti diplomatska trgovina koja ga je sklopila, već investitori, potrošači i nacionalne vlade. Podsjetimo samo kako je nakon obećanja o postupnom smanjenju ugljena u Glasgowu prije dvije godine, potrošnja  nažalost nastavila rasti.

Ipak, odluka iz Dubaija važan je pokazatelj o globalnom smjeru kretanja prema energetskom sustavu s niskom razinom ugljika. Svijet mora shvatiti ovaj signal kao početak kraja ere fosilnih goriva – sada, prije nego što se vrata pakla zatvore za nama.

Izvor: UN News

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img