Ako upitamo građane znaju li koja je naša najviša planina, mnogi će reći točno da je riječ o Dinari. Ali, malo tko će odgovoriti da je njezin najviši vrh – dinarski Sinjal, visok 1831 metar (ime je dobio po geodetskoj oznaci na vrhu, signalu). Isto tako, mnogi još nisu posve sigurni u jednu novu posebnost – je li Dinara zaštićeno područje prirode?
Dinara je proglašena 12. parkom prirode u RH prije samo godinu dana, u veljači 2021. Tada je Hrvatski Sabor donio Zakon o proglašenju Parka prirode Dinara, stavivši pod zaštitu područje masiva Dinare (Dinara, Troglav i Kamešnica), izvorišni dio i gornji tok rijeke Cetine te krška polja (Hrvatačko, Paško i Vrličko) uz Cetinu.
Prošlo je godinu dana, aktivnosti nisu počele …
Iako je u roku od godinu dana Vlada trebala osnovati javnu ustanovu za upravljanje parkom, odlučiti gdje će mu biti sjedište i imenovati ravnatelja, a javna ustanova je trebala donijeti plan upravljanja za predstojeće desetogodišnje razdoblje, to se još nije dogodilo. Na naš upit iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja odgovaraju umirujuće:
– Uredba o osnivanju Javne ustanove Park prirode Dinara je pripremljena i uskoro će biti upućena u postupak donošenja. Nakon donošenja imenovat će se privremeni ravnatelj čija je dužnost obaviti pripremne radnje za početak rada ustanove.
Prostranstvo i posebnosti lijepe Dinare
A prelijepa i jedinstvena Dinara zaista zaslužuje našu osobitu pažnju i zaštitu. Dinare, koja se prostire istočno od Knina i sjeverno od Peručkog jezera, pod svojim imenom ujedinjuje i planine Troglav i Kamešnicu, a cijeli je masiv dug 84 kilometra. Od davnina zadivljuje svojom surom ljepotom, impresivnim strmim goletnim stijenama, ali i cvjetnim livadama i šumama usred krša. Dinara je najpoznatija upravo po kršu s vrtačama i ogromnim vapnenačkim stijenama na kojima vlada oskudica vode, siromašna vegetacija i oštra klima.
Parkom prirode Dinara obuhvaćeno je 63.052 hektara jedinstvenog područja prirode, a čak 87% parka je dio europske ekološke mreže Natura 2000. Unutar granica parka, potpuno ili dijelom, naime, nalazi se ukupno 11 područja ekološke mreže Natura 2000, i to dva područja očuvanja značajna za ptice te devet područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove.
Dinarski krš je fenomen koji je poznat i na međunarodnoj razini. Naslage krša na Dinari dosežu i do osam kilometara, a posebna su vrijednost krška polja.
U tom negostoljubivom krškom okolišu svoje obitavalište našlo je:
- oko 1000 biljnih vrsta (petina sveukupne hrvatske flore),
- a među njima čak 75 nacionalnih endema te oko 20 endemskih vrsta životinja.
- zbog očuvanih šuma i travnjaka svoje su mjesto pod suncem na Dinari naše i velike zvijeri vuk, medvjed i ris, ali i manje kopnene životinje te ptice.
Iako Dinara oskudijeva vodom, pogotovo njezini viši dijelovi, u podnožju vode ima dovoljno. Rječica Krčić u zaseoku Kovačić blizu Knina pretvara se u pršteći slap Topoljski buk (ljeti gotovo presuši), koji se obrušava niz stijenu visoku 22 metra, a potom se stapa s izvorom rijeke Krke. Područje parka obuhvaća i tri najveća izvora rijeke Cetine, a osobit su doživljaj mlinice na rijeci Grab.
Za planirane i turiste, raj
Dinara ima desetak vrhova viših od 1500 m, pa dakako obiluje i planinarskim i pješačkim stazama s divnim vidicima, a najpoznatije su staze Via Adriatica i Via Dinarica. Najviši hrvatski vrh Sinjal nije, međutim, i najviši vrh Dinare; viši su vrh Troglav (1913 m) i vrh Konj na Kamešnici (1855 m), no oni pripadaju teritoriju BiH. Planinare će na relativno lako dostupnom Sinjalu dočekati najljepša nagrada za trud – prelijep pogled koji se pruža na sve strane, sve do jezera Peruča i susjednih planina Svilaje, Promina i Troglava.
Zanimanje planinara i turista za Dinaru iz godine u godinu je sve veće, iako njezin turistički potencijal nije ni izbliza potpuno iskorišten. Planina puna ljepota i kontrasta, od livada, vrleti, padina, šumaraka pa do divovskih vapnenačkih stijena i vrhova, krije i svoje atrakcije. Jedna je od njih Samograd, stijena bačvastog oblika koja je stanovnicima oduvijek služila kao sunčani sat.
Upravljanje širom cjelinom Dinare i Cetine
Nedavno su održane dvije dioničke radionice u Sinju i Kninu s temom izrade desetogodišnjeg plana upravljanja zaštićenim područjima Dinare i Cetine, što uključuje 3 zaštićena područja:
- Park prirode Dinara,
- Značajni krajobraz Ruda te
- Spomenik prirode Vrela rijeke Cetine.
Tom je prilikom istaknuto da je područje Parka od posebnog interesa za Hrvatsku zbog očuvanja izvornih prirodnih vrijednosti, bogate georaznolikosti, divljih vrsta flore i faune, endema te raznolikosti prirodnih staništa kao što su vodena staništa Krčića i Cetine s pritocima, močvarna staništa, stijene i točila, šumska i špiljska staništa.
Sretni smo. Dinara je zaštićena, promovirana na nov način.
Podsjetite se ovom prigodom na sve naše parkove prirode – njih 12 – u našoj narednoj objavi, ovih dana.
DOBRA HRVATSKA/MDM
Ožujak, 2022.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.