spot_img

Međunarodni dan prava na pristup informacijama

Međunarodni dan prava na pristup informacijama obilježava se svake godine 28. rujna. Prvi je put u svijetu obilježen 28. rujna 2016. godine. Ovaj dan podržava ideju da svatko diljem svijeta ima temeljno pravo tražiti, primati i širiti informacije.

Cilj obilježavanja je:

  • Istaknuti kako je “pravo na traženje, primanje i širenje informacija sastavni dio prava na slobodu izražavanja.”
  • Prepoznati važnost prava na pristup informacijama za obranu drugih ljudskih prava, vraćanje povjerenja i unapređenje demokratskih društava.
  • Promicati miroljubiva i uključiva društva za održivi razvoj osiguravanjem javnog pristupa informacijama i zaštitom temeljnih sloboda.

Pravo na pristup informacijama je sastavni dio prava na slobodu izražavanja. Mediji igraju ključnu ulogu u informiranju javnosti o temama od interesa, ali se oslanjaju i na sposobnost traženja i primanja informacija. Stoga je pravo na pristup informacijama povezano i s pravom na slobodu tiska.

Informacija je moć

Informirani građani mogu donositi informirane odluke, primjerice, kada izlaze na izbore. Samo kada građani znaju kako se njima upravlja, mogu svoje vlade pozvati na odgovornost za svoje odluke i postupke. Informacija je moć. Stoga je pravo na pristup informacijama kamen temeljac zdravih i uključivih društava znanja.

Inkluzivna društva znanja put su naprijed jer se grade na zbroju ljudske domišljatosti, tehničkih inovacija i moći informacija i znanja. Imaju potencijal da nas sve povedu naprijed u novu eru mira i održivog razvoja. Osiguravanje javnog pristupa informacijama i zaštita temeljnih sloboda doprinosi promicanju miroljubivih i uključivih društava (SDG 16).

Prepoznajući važnost pristupa informacijama, 17. studenog 2015. Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO)  proglasila je  28. rujna Međunarodnim danom prava na pristup informacijama. Opća skupština UN-a potvrdila ga je 2019. svojom rezolucijom. Do sada je više od 130 zemalja donijelo zakone o pristupu informacijama.

UNESCO i njegovi međuvladini programi – Međunarodni program za razvoj komunikacija i Program Informacije za sve – pružaju platformu i okvir za sudjelovanje svih dionika u međunarodnim raspravama o politici i smjernicama u području pristupa informacijama. Oba programa također omogućuju pozitivno okruženje za procvat ATI-ja kroz razvoj projekata usmjerenih na jačanje otvorene znanosti, višejezičnosti, ICT-a za osobe s invaliditetom i marginalizirane skupine te medijske i informacijske pismenosti.

Važnost online prostora za pristup informacijama

Pristup internetu u današnjem digitalnom svijetu ključan je za pristup informacijama. Informacija je ključna za ostvarivanje ostalih ljudskih prava i provedbu ciljeva Agende 2030.

Ciljevi održivog razvoja jačaju obveze država u pogledu ljudskih prava. Obvezuju ih da rade na osiguravanju pristupa informacijama (SDG 16.10.2), gdje univerzalno dostupan i pristupačan internet, bez neopravdanih ograničenja, igra ključnu ulogu (SDG 9.c). U cilju 5.b SDG-a, države su se također obvezale da će “poboljšati korištenje tehnologije, posebno informacijske i komunikacijske tehnologije, za promicanje osnaživanja žena”.

Pristup informacijama, uključujući i putem Interneta, široko je prepoznat kao omogućavač širokog spektra ljudskih prava. On nije ključan samo za slobodu izražavanja, već je, kako digitalizacija napreduje, ključan i za ostvarivanje prava na obrazovanje, slobodu udruživanja i okupljanja. Sudjelovanje u društvenom, kulturnom i političkom životu. Na zdravlje, na odgovarajući životni standard, na posao i na društveni i ekonomski razvoj.

Umjetna inteligencija, e-uprava i pristup informacijama

Umjetna inteligencija i e-uprava mogu igrati važnu ulogu u poboljšanju pristupa informacijama u našem digitalnom svijetu. Oni mogu pomoći u premošćivanju digitalnog jaza dajući građanima pristup prilagođenim i dostupnim informacijama. Oni mogu osigurati usluge koje su učinkovitije. Građani mogu gotovo trenutno pristupiti informacijama i uslugama javnog sektora. Digitalizacijom državnih usluga povećava se transparentnost i pristupačnost. Međutim, ovi alati također pokreću pitanja o temeljnim pravima i etičkoj upotrebi umjetne inteligencije i e-upravljanja od strane javnih institucija.

Pravo na pristup informacijama u javnom sektoru

Tema obilježavanja 2024. godine je “Uključivanje pristupa informacijama i sudjelovanja u javnom sektoru”. Cilj je istražiti kako uvođenje zakona o pristupu informacijama u vladine sektore može poboljšati pravo na informacije.

Pristup informacijama ključni je aspekt svakog društva vladavine prava. Pravo na informaciju odnosi se na sve državne ili općinske institucije i javno-privatna partnerstva.

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img