Međunarodni dan pripravnosti na epidemije prepoznaje važnost pripravnosti i odgovora na javnozdravstvene hitne situacije. Dan potiče zemlje da poduzmu mjere za sprječavanje, otkrivanje i odgovor na epidemije te da ojačaju svoje kapacitete za to.
Temeljem rezolucije UN-a, 27. prosinca 2020. u svijetu je prvi put obilježen Međunarodni dan pripravnosti na epidemije. Od tada je taj dan dobio na važnosti, prepoznajući potrebu za globalnom pripravnošću za javnozdravstvene hitne situacije. Ti hitni slučajevi mogu varirati od pandemije gripe do širenja infekcija otpornih na antibiotike.
Međunarodni dan pripravnosti na epidemije pada na datum rođenja Louisa Pasteura, francuskog kemičara i mikrobiologa, zaslužnog za revolucionarni rad na cijepljenju. Ovime Opća skupština UN-a naglašava ulogu sustava UN-a, posebice WHO-a, u koordinaciji odgovora na epidemije i podržavanju napora za sprječavanje, ublažavanje i rješavanje utjecaja zaraznih bolesti.
Zoonoze su bolesti U PORASTU! Ekološka neravnoteža tome pogoduje!
Nakon pandemije COVID-19, važnost pripravnosti za epidemije postala je još hitnija. Virus je istaknuo potrebu za snažnom globalnom suradnjom kako bi se učinkovito odgovorilo na takve hitne situacije. Učinkovita pripravnost zahtijeva razmjenu informacija, resursa i stručnosti između zemalja i lokalnih zajednica.
Svijet mora biti spreman na sljedeću pandemiju
“Ako sami budemo spremni, tada možemo spasiti živote i zaustaviti da se epidemije pretvore u pandemije… COVID-19 mora biti naše posljednje upozorenje… Ne možemo si priuštiti samozadovoljstvo i moramo učiti iz svojih grešaka.”
Volkan Bozkir, predsjednik 75. zasjedanja Opće skupštine UN (od rujna 2020. do rujna 2021.)
I dok se još analizira odgovor na pandemiju COVID-19, svijet mora biti spreman na sljedeću pandemiju. Kako bi se pripremile na epidemije, zemlje moraju ojačati svoje javnozdravstvene sustave i kapacitete. To uključuje jačanje sustava nadzora, laboratorija i zdravstvene radne snage. Također uključuje razvoj strategija za rano otkrivanje, brzi odgovor i obuzdavanje izbijanja. Osim toga, zemlje moraju osigurati potrebne resurse i kapacitete za odgovor na epidemije.
Međunarodni dan pripravnosti na epidemije dan je kada se prepoznaje potreba za jakim sustavima javnog zdravstva, razmjenom informacija i resursa te potreba za globalnim partnerstvima. Naposljetku, to je dan obilježavanja napredka postignutog u pripremi za epidemije i odgovoru na njih te predanosti daljnjem jačanju globalnih napora u sprječavanju, otkrivanju i odgovoru na buduće epidemije.
DOBRA HRVATSKA