Međunarodni dan žena, 8. ožujka, dan je na koji već više od 100 godina slavimo postignuća žena u borbi za ravnopravnost. Ali to je i podsjetnik kako ‘možemo stvoriti bolji svijet’.
Ovogodišnja tema kampanje za Međunarodni dan žena #InspireInclusion “poziva na djelovanje za rušenje prepreka, izazove stereotipa i stvaranje okruženja u kojima su sve žene cijenjene i poštovane”, stoji na web stranici IWD-a.
Što znači istinski potaknuti uključivanje?

Ovogodišnja tema naglašava ključnu ulogu uključenosti u postizanju ravnopravnosti spolova. Inspire Inclusion potiče sve da prepoznaju jedinstvene perspektive i doprinose žena iz svih sfera života, uključujući one iz marginaliziranih zajednica.
Jedan od ključnih stupova Inspire Inclusion je promicanje različitosti na rukovodećim pozicijama i pozicijama donošenja odluka. Žene, posebno one koje pripadaju podzastupljenim skupinama, i dalje se suočavaju s preprekama kada traže vodeće uloge. Zagovarajući uključivanje, organizacije i zajednice mogu iskoristiti puni potencijal različitih perspektiva, što dovodi do boljeg donošenja odluka i inovacija.
Obrazovanje i svijest igraju vitalnu ulogu u poticanju uključivanja i osnaživanju žena. Kroz inicijative kao što su mentorski programi, edukativne radionice i kampanje zagovaranja, pojedinci i organizacije mogu ženama stvoriti prilike za napredak. Pružanjem podrške i resursa, žene se mogu osnažiti da prevladaju prepreke i ostvare svoj puni potencijal.
Ulažite u žene: Ubrzajte napredak

Ujedinjeni narodi ove godine Međunarodni dan žena obilježavaju pod temom Ulažite u žene: Ubrzajte napredak.
Svijet se danas suočava s mnogim krizama, od geopolitičkih sukoba do sve većih razina siromaštva i eskalirajućih učinaka klimatskih promjena. Ovi se izazovi mogu riješiti samo rješenjima koja osnažuju žene. Ulaganjem u žene, može se potaknuti promjena i ubrzati prijelaz prema zdravijem, sigurnijem i ravnopravnijem svijetu za sve.
Evo pet ključnih područja na kojima je potrebno zajedničko djelovanje:
- Ulaganje u žene, pitanje ljudskih prava: vrijeme ističe. Ravnopravnost spolova je najveći izazov za ljudska prava, od kojeg svi imaju koristi.
- Iskorenjivanje siromaštva: Zbog pandemije COVID-a i sukoba, još 75 milijuna ljudi palo je u ozbiljno siromaštvo od 2020. Neposredna akcija je ključna kako bi se spriječilo da više od 342 milijuna žena i djevojčica živi u siromaštvu do 2030.
- Provedba rodno osjetljivog financiranja: sukobi i rastuće cijene mogu dovesti do toga da 75% zemalja smanji javnu potrošnju do 2025., negativno utječući na žene i njihove osnovne potrebe.
- Prelazak na zelenu ekonomiju i društvo brige: Trenutačni ekonomski sustav nesrazmjerno utječe na žene. Zagovornici predlažu prelazak na zeleno gospodarstvo i brigu o društvu kako bi se pojačali glasovi žena.
- Potpora feminističkim kreatoricama promjena: Usprkos vodećim naporima, feminističke organizacije dobivaju samo 0,13% službene razvojne pomoći.
Ovog Međunarodnog dana žena, ujedinimo se kako bismo izazove pretvorili u prilike i oblikovali bolju budućnost za sve!
DOBRA HRVATSKA
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.