Ljeti 2023., održana je u Parmi – Italija, Generalna skupština organizacije CITTASLOW na kojoj je Općina Bale primljena u članstvo i time postala dio međunarodne mreže gradova dobrog življenja – Cittaslow (Slow Town). Bale je prva općina u Hrvatskoj koja je postala dio te međunarodne mreže pa Hrvatska sad ima dva člana-promotora Sporog grada; prije Bala u taj krug ušla je Makarska. Inače, članom organizacije mogu postati samo gradovi i naselja veličine do 50.000 stanovnika. (O načelima i organizaciji pokreta pisat ćemo više narednih dana – pratite nas!)
„Spori grad“ kao dobar model održivog grada!
Međunarodni pokret Cittaslow svojim programom okuplja više od 300 gradova bogate tradicije, kulture i snažnog identiteta s ciljem povratka izgubljene kvalitete svakodnevnog življenja. Sama ideja javila se još 1999. godine u Toscani, a do danas se proširila na gotovo 300 gradova, u čak 33 svjetske zemlje. Svjetsko središte Pokreta CITTASLOW je mali gradić Bra u Italiji, od kuda je sve i krenulo.
Općina Bale – dio zajednice Cittaslow
Kao dio zajednice Cittaslow, Općina Bale će rasti i razvijati se kao Cittaslow grad, grad u kojem je život lijep, promovira sličan, osviješteni promišljeniji životni stil u skladu s prirodom, tradicijom, uživanje u izvornoj hrani, odnosno prema principu „slowfood“ pokreta, bogatstvu obrtničke tradicije, a sve zajedno prožeto radošću pozitivnog polaganog življenja.
Kao jedan od prioritetnih ciljeva razvoja Općine Bale je i revitalizacija starogradske jezgre, na način koji je u skladu s načelima SlowTown.
– Pripremamo događanja koja oživljavaju staru gradsku jezgru u suradnji s građanima – ugostiteljima, obrtnicima, umjetnicima i udrugama. Radili smo pola godine na pripremama i dokumentaciji koji su bili temelj ulaska u međunarodnu organizaciju Cittaslow i smatramo da se Bale svojom tradicijom, načinom življenja, i identitetom savršeno uklapa u Cittaslow filozofiju – izjavio je načelnik Bala Edi Pastrovicchio.
Na Skupštini su inače sudjelovali načelnik Bala Edi Pastrovicchio, direktor Turističke zajednice Sandi Drandić, Martina Poropat Suljić, voditeljica projekta i Nina Levičnik, idejna začetnica projekta.
Kako je dobro živjeti u „Sporom Gradu“!
Pozitivna sporost, istinska jednostavnost življenja, kružna ekonomija, posvećenost onom vrijednom, važnom, dobrom i lijepom koje tradicija njeguje, a budućnost razvija, samoodrživost i kultura, socijalna pravda, ali i zdrava hrana i lokalni proizvodi, to su vrijednosti na kojima se svjetski pokret Cittaslow temelji. Cilj Sporih gradova – mjesta dobrog življenja, čiji je slogan „innovation by tradition“, je i očuvanje duha zajednice, prenošenje sjećanja i znanja na nove generacije, osvještavanje njihove kulturne baštine. Ali također promicati i na razuman način primijeniti i suvremene tehnološke, sustavne i upravljačke inovacije u korist održivosti.
Danas sve više ljudi teži za spokojni, smireni, promišljeni način života. Cittaslow promiče radost polaganog i tihog življenja. To je ono čemu većina gradova u današnjem užurbanom i konzumeristički usmjerenom društvu teži, povratak izvornim vrijednostima, sporijem i u konačnici kvalitetnijem životu.
Referenca: Glas istre
Goran Tudor
www.odgovorno.hr
odgovorno@odgovorno.hr
Konzultant i autor , utemeljitelj Poslovne inicijative DOBRA HRVATSKA, urednik portala www.odgovorno.hr, direktor M.E.P. d.o.o., predsjednik Udruge Mijelom CRO za podršku oboljelima od multiplog mijeloma i članovima obitelji, ali i planinar, inovator,
filantrop, slikar.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.