spot_img

Sigurno i zdravo radno okruženje – Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu

Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu obilježava se svake godine 28. travnja kako bi se globalno promicala prevencija nesreća na radu i profesionalnih bolesti. Cilj kampanje je usmjeravanje međunarodne pozornosti na veličinu problema.

Promicanje i stvaranje kulture sigurnosti i zdravlja treba pomoći u smanjenju broja smrtnih slučajeva i ozljeda povezanih s radom. U mnogim dijelovima svijeta nacionalne vlasti, sindikati, organizacije poslodavaca i stručnjaci za sigurnost i zdravlje na radu organiziraju aktivnosti povodom obilježavanja ovog datuma.

Obilježavanje je inicirala Međunarodna organizacija rada (ILO) 2003. godine kako bi naglasila prevenciju nesreća i bolesti na radu, kapitalizirajući tradicionalnu snagu ILO-a, tripartizma i socijalnog dijaloga.

Ovaj datum je i globalni sindikalni pokret izabrao za odavanje počasti žrtvama nesreća na radu i profesionalnih bolesti.

Na taj dan u Hrvatskoj obilježavamo Nacionalni dan zaštite na radu po odluci Hrvatskog sabora od 1. lipnja 2007. godine.

Svake godine obilježavanje Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja na radu vezano je uz određenu temu iz zaštite na radu. Ove 2023. godine tema je sigurno i zdravo radno okruženje kao temeljno načelo i pravo na radu.

Statistički podaci o sigurnosti i zdravlju na radu

ILO procjenjuje da oko 2,3 milijuna žena i muškaraca diljem svijeta svake godine podlegne nesrećama ili bolestima povezanima s radom. To znači više od 6.000 smrtnih slučajeva svaki dan. U svijetu se godišnje dogodi oko 340 milijuna nesreća na radu, a 160 milijuna žrtve su bolesti povezanih s radom. Prema procjeni oko četiri posto svjetskog bruto domaćeg proizvoda gubi se zbog nesreća i loših uvjeta rada. Ove statističke procjene ILO ažurira u intervalima, a ažuriranja ukazuju na porast nesreća i lošeg zdravlja.

Najnoviji statistički podaci ILO o nesrećama na radu i profesionalnim bolestima te smrtnim slučajevima povezanim s radom na svjetskoj razini ukazuju:

  • Bolesti povezane s radom uzrokuju najviše smrti među radnicima. Procjenjuje se da samo opasne tvari uzrokuju 651.279 smrti godišnje.
  • Građevinska industrija ima neproporcionalno visoku stopu zabilježenih nezgoda.
  • Posebno su osjetljivi mlađi i stariji radnici. Starenje stanovništva u razvijenim zemljama znači da sve veći broj starijih osoba radi i zahtijeva posebnu pažnju.

Sigurnost i zdravlje na radu ključne su komponente pristojnog rada. Fizički uvjeti i mentalni zahtjevi radnog mjesta u velikoj mjeri određuju uvjete radnika. Nesreće na radu imaju značajnu ljudsku, društvenu i ekonomsku cijenu, koju bi trebalo eliminirati osiguravanjem sigurnosti za sva radna mjesta.


Sigurnost radnika, ali i izniman profit – O’Neill i Alcoa

… više naših članaka na temu sigurnosti na radu …


Sigurno i zdravo radno okruženje kao temeljno načelo i pravo na radu

ILO ima za cilj podići globalnu svijest o veličini i posljedicama nesreća, ozljeda i bolesti povezanih s radom, stavljajući zdravlje i sigurnost radnika na vrh međunarodnih agendi i podržavajući djelovanje na svim razinama.

Od svog osnutka, ILO je usvojio više od 40 međunarodnih standarda rada koji se posebno bave sigurnošću i zdravljem na radu (OSH), zahtijevaju minimalne standarde usmjerene na kontrolu i upravljanje rizicima povezanima s radom i zaštitu radnika, u širokom rasponu zanimanja i radnih situacija.

U lipnju 2022. Međunarodna konferencija rada (ILC) odlučila je uključiti „sigurnu i zdravu radnu okolinu” u okvir temeljnih načela i prava na radu MOR-a.

Konvencija o sigurnosti i zdravlju na radu, 1981. (br. 155) i Promotivni okvir za Konvenciju o sigurnosti i zdravlju na radu, 2006. (br. 187), koje se sada koriste kao temeljne konvencije, potpuno su komplementarne i odražavaju relevantna načela, a trebale bi jamčiti i prava na sigurno i zdravo radno okruženje.

Stoga će Svjetski dan sigurnosti i zdravlja na radu 2023. istražiti temu sigurnog i zdravog radnog okruženja kao temeljnog načela i prava na radu.

Kao rezultat ove odluke, sve države članice, čak i ako nisu ratificirale predmetne konvencije, imaju obvezu poštovati, promicati i provoditi, u dobroj vjeri i u skladu s Ustavom, načela koja se odnose na temeljna prava koja su predmet navedenih sporazuma.

Ako želite više informacija o sporazumima, događajima i aktivnostima koje organizira ILO u vezi s kampanjom Svjetskog dana sigurnosti i zdravlja na radu 2023., kliknite na donje poveznice.

PDF SAFEDAY 2023

Izvor: Međunarodna organizacija rada (ILO)

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
HEP Opskrba

NAJČITANIJE