Novinari su ključni za iznošenje činjenica, otkrivanje istine javnosti i održavanje svijesti i transparentnosti. Budući da toliko smetaju moćnicima i neprijateljima demokracije, novinari su česte mete napada, a mnogi su i ubijeni. Naša zajednička – društvena zahvalnost njima velika je, vječna je!
Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja. Taj dan služi kao podsjetnik vladama i javnosti na potrebu sveopćeg poštovanja i predanosti slobodi tiska. Također je to i dan razmišljanja među medijskim profesionalcima o pitanjima slobode tiska i profesionalne etike.
Razgovor Ognjen Zlatev: Naša uloga i nove aktivnosti za zaštitu vjerodostojne slobode govora.
Deklaracija iz Windhoeka
Nakon niza napada na novinare tijekom afričkih građanskih ratova, 1991. godine je skupina afričkih novinara apelirala na konferenciji UNESCO-a održanoj u glavnom gradu Namibije, Windhoeku. Napisali i potpisali su “Windhoečku deklaraciju”, dokument kojim se željelo postaviti temelje za slobodni, neovisni i pluralistički tisak. Odazvavši se pozivu potpisnika Deklaracije iz Windhoeka Svjetski dan slobode medija proglasila je Opća skupština UN-a 1993. godine, prema preporuci Generalne konferencije UNESCO-a 1991. godine (26 C/Rezolucija 4.3).
Središnje načelo UNESCO za taj dan je sloboda tiska i izražavanja. Intencija je omogućiti komunikaciju temeljenu na međusobnom razumijevanju. To predstavlja doprinos izgradnji održivog mira u suvremenim društvima. Obilježavanje služi kao podsjetnik da čak i danas deseci zemalja diljem svijeta cenzuriraju, kažnjavaju novinare, obustavljaju i zatvaraju publikacije koje se ne sviđaju moćnicima. Mnogi progone, napadaju, pa čak i ubijaju članove medijske zajednice.
Svake godine Svjetski dan slobode medija ima određenu temu.
Sloboda izražavanja kao pokretač svih drugih ljudskih prava
Ovogodišnja tema je “Oblikovanje budućnosti prava: Sloboda izražavanja kao pokretač svih drugih ljudskih prava” (radni naslov), označavajući element koji omogućuje uživanje i zaštitu slobode izražavanja sva ostala ljudska prava.
Na Svjetski dan slobode medija 2023. godine UNESCO će u sjedištu UN-a u New Yorku organizirati posebnu obljetnicu obilježavanja 30 godina od odluke Opće skupštine UN-a o proglašenju međunarodnog dana slobode medija.
New York će biti mjesto održavanja više od 20 događaja posvećenih slobodi medija od 1. do 4. svibnja. Događaje organizira zajednica Svjetske slobode medija uključujući organizacije civilnog društva, sveučilišta, mreže za slobodu medija i druge međunarodne organizacije sa sjedištem u New Yorku. Proslave Svjetskog dana slobode medija također će se održati u lokalnim, nacionalnim ili regionalnim događajima diljem svijeta.
Ovo obljetničko izdanje Svjetskog dana slobode medija uključivat će cjelodnevne aktivnosti u sjedištu UN-a 2. svibnja. Saznajte više na Konceptu Svjetskog dana slobode medija i web stranici WPFD-a .
Biti će to i prilika za dodjelu UNESCO/Guillermo Cano Svjetske nagrade za slobodu medija, kojom se priznaju i odaju počast doprinosi novinara, posebno onih koji riskiraju svoje živote kako bi pružili bitne informacije javnosti.
DOBRA HRVATSKA