Počelo je s timom od četiri medicinske sestre u Enchedeu, a danas samoorganizirana udruga Buurtzoog („sestrinstvo u susjedstvu“) ima više od 14.000 sestara u 800 timova u Nizozemskoj.
Osnivač je Jos de Blok, među menadžerima sigurno „crna ovca”, koji sebe ne smatra menadžerom, ali ipak je jedan od najradije viđenih edukatora kolega menadžera od Japana i Indije do Britanije.
Jos de Blok nema menadžersko obrazovanje
Stekao je diplomu medicinskog tehničara i zalaže se za timove koji upravljaju sami sobom. Smatra da se menadžerske elite odvajaju od djelatnika i nemaju povjerenja u njihovu sposobnost da sami organiziraju posao. A zapravo ljudi koji se bave nekim poslom najbolje znaju kako poboljšati organizaciju i uvesti nove ideje. Zato Buurtzoog nema tolike menadžere, sastančenja, pozivni centar, bonuse pa su i troškovi manji, zbog čega medicinske sestre imaju veće plaće nego u državnim bolnicama. Ali najvažnije je izrazito zadovoljstvo osoba kojima pružaju stručnu i ljudsku njegu u domu, kao i motivacija samih sestara. Zaposlenici koji su zadovoljni poslom i tvrtkom puno su motiviraniji od onih koji rade samo za plaću (intrinzična, unutranja motivacija umjesto vanjske).
Buurtzoog ima internu web-stranicu kako bi zaposlenici mogli razmjenjivati iskustva, a timovi koji imaju do 20 članova sami raspolažu sredstvima za edukaciju. Papirologiju i računovodstvo obavlja centrala. Svaka skupina od 50-ak timova ima svog voditelja koji pomaže savjetom kad to timovi zatraže. Unutar svakog tima postoji sedam uloga: 1. temeljna uloga – stručna briga za klijenta. ). Temeljnom ulogom bave se svi, a s ostalima se svatko bavi prema svom afinitetu, uz povremene rotacije. Ostale uloge su: 2. kućepazitelj (brine se o uredu i potrepštinama), 3. informator (informira o poslovima i financijama tima), 4. razvojna uloga (brine se o razvoju tima, suradnji i razmjeni iskustava s drugim timovima), 5. planer (planira i djeluje proaktivno kako bi sve teklo po planu), 6. timski igrač (brine se o unutarnjoj dinamici i klimi, o načelu „jedan za sve, svi za jednoga“,), 7. mentor (uvodi nove sestre u posao).
U slučaju modela De Blok vidi se koliko je za uspjeh posla važna timska organizacija. Ali, još i više, model očituje: nikad se i nitko ne smije izgubiti iz vida kvalitetnu uslugu koju dobivaju klijenti.
De Blokova „antimenadžerska” logika ima moto:
Lako je nešto učiniti težim – teško je nešto učiniti lakšim!
Blok smatra da menadžeri vole komplicirati. I, naravno, stvar se često rješava tako da raste broj šefova i službenika umjesto onih koji obavljaju stvarni posao. A ako se želite nasmijati na tu temu, pročitajte dramu Policija najpoznatijeg poljskog satiričara Sławomira Mrożeka, koja završava zaključkom da policija ima pune ruke posla koji je sama izmislila…
Dr. sc. Predrag Zarevski