spot_img

Međunarodni dan e-otpada 2024.: pridružite se lovu na e-otpad – dohvatite, reciklirajte i oživite!

Međunarodni dan e-otpada (#ewasteday) osmišljen je kako bi se istaknula važnost odgovornog upravljanja e-otpadom. Održava se svake godine 14. listopada, a pokrenut je 2018. od strane WEEE Foruma i njegovih članova.

E-otpad, svaki odbačeni proizvod s utikačem ili baterijom, predstavlja opasnost za zdravlje i okoliš, jer sadrži otrovne aditive ili opasne tvari poput žive, koje mogu oštetiti ljudski mozak i koordinacijski sustav.

Razmjeri problema s e-otpadom

Globalni monitor e-otpada 2024
Izvješće Globalni monitor e-otpada 2024

Prema UN-ovom Općem praćenju e-otpada, 2022. godine globalno je stvoreno 62 milijarde kg e-otpada. To je 1,55 milijuna kamiona napunjenih e-otpadom poredanih duž Ekvatora. Diljem svijeta, godišnja proizvodnja e-otpada raste za 2,6 milijuna tona godišnje. Na putu je da dosegne 82 milijuna tona do 2030., što je daljnjih 33% više u odnosu na brojku iz 2022. Trenutačno količina e-otpada raste pet puta brže od dokumentiranog recikliranja e-otpada.

Izvješće predviđa pad u dokumentiranoj stopi prikupljanja i recikliranja s 22,3% u 2022. na 20% do 2030. Sve su veće razlike u naporima recikliranja u odnosu na zapanjujući rast stvaranja e-otpada diljem svijeta. Tome pridonose: tehnološki napredak, veća potrošnja, ograničene mogućnosti popravka, kraći životni ciklus proizvoda, rastuća elektronizacija društva, nedostatci dizajna i neadekvatna infrastruktura za gospodarenje e-otpadom. Ako bi zemlje dovele stope prikupljanja i recikliranja e-otpada na 60% do 2030. godine, koristi – uključujući minimiziranje rizika po ljudsko zdravlje – premašile troškove za više od 38 milijardi američkih dolara.

Europa je najveći proizvođač e-otpada, a Hrvatska prednjači u njegovom recikliranju

Globalni Monitor e-otpada navodi da je u 2022. Europa proizvela najviše e-otpada (17,6 kg po stanovniku), ali je imala i najveću dokumentiranu stopu prikupljanja i recikliranja (7,5 kg po stanovniku), reciklirajući 42,8 posto proizvedenog e-otpada.

Hrvatska prednjači sa stopom recikliranja e-otpada od preko 81 posto. Prodavači elektronike u zemlji dužni su preuzeti e-otpad koji kupci donesu. Pravila nalažu da, ako maloprodajna trgovina ima više od 400 četvornih metara namijenjenih električnoj i elektroničkoj opremi, mora osigurati prikupljanje sitnog e-otpada (do 25 cm) besplatno i bez obveze kupnje nove opreme. Također je moguće da svatko zatraži besplatno uklanjanje svih vrsta e-otpada bilo gdje u zemlji.

Uz Hrvatsku su Estonija, Bugarska, Mađarska i Austrija koje čine pet europskih zemalja koje predenjače u recikliranju e-otpada. S druge strane Malta reciklira samo 21 posto svog e-otpada. U pogledu apsolutnog e-otpada, Norveška, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarska, Danska i Nizozemska najgori su u Europi.

Pridružite se lovu na e-otpad – dohvatite, reciklirajte i oživite!

Ovogodišnji Međunarodni dan e-otpada odvija se pod sloganom “Pridružite se lovu na e-otpad – dohvatite, reciklirajte i oživite!”. Fokus se stavlja na zaboravljenu elektroniku koju ljudi imaju u svojim domovima, a koja sadrži vrijedne materijale koji bi mogli dobiti novi život. Predmeti koji se najčešće gomilaju su mala elektronika: stari mobilni telefoni, kabeli, USB stickovi, čitači kartica, igraće konzole i drugi uređaji koji se često odlažu izvan vidokruga u ladice i ormare.

Istraživanje UNITAR-a i WEEE Foruma iz 2022. pokazuje da prosječno kućanstvo sadrži 74 e-proizvoda kao što su telefoni, tableti, prijenosna računala, električni alati, sušila za kosu, tosteri i drugi uređaji (isključujući svjetiljke). Od ta 74 prosječna ukupna e-proizvoda, 13  ih se gomila. Od toga su 4 pokvarena, a 9 radi ali se ne koriste. Mala potrošačka elektronika i dodaci (kao što su slušalice ili daljinski upravljači) prvi su na listi nakupljenih proizvoda. Tako se vrijedni resursi koje sadrže ne mogu reciklirati. Ostaju skriveni u ladicama i ormarićima zauzimajući prostor.

Međunarodni dan e-otpada 2024.

Ispraznite i vi svoju ladicu

“Međunarodni dan e-otpada 2024. ima za cilj potaknuti ljude da očiste svoje domove od neiskorištenih ili pokvarenih uređaja. Na taj način svatko može doprinijeti smanjenju onečišćenja, učinkovitosti resursa te uštedi energije i CO2. Zapravo, recikliranje elektroničkih predmeta ne samo da vraća u život metale, plastiku i druge materijale, već također smanjuje potrebu za vađenjem i preradom sirovina. To pomaže u ublažavanju klimatskih promjena. Na WEEE Forumu čvrsto vjerujemo da zajednički napori svih aktera u sektoru mogu napraviti značajnu razliku u rješavanju problema e-otpada.” – kaže Pascal Leroy, generalni direktor WEEE Foruma.

WEEE Forum pokreće natjecanje na društvenim mrežama kako bi ‘lovom na e-otpad’ dodatno motivirali potrošače. Cilj je pokazati da zbrinjavanje e-otpada nije teško kao što se možda čini. Mnoga kućanstva imaju tajnu ‘ladicu za smeće’ u koju spremaju sve sitnice i e-naprave s kojima ne znaju što bi. Natječaj se sastoji od objave fotografije sramotne ladice i navođenja kako će se ti predmeti ispravno odložiti za recikliranje, ponovnu upotrebu ili popravak. Sudionici imaju priliku osvojiti kartu za vlak za putovanje Europom. Saznajte kako sudjelovati.

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img