EU Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu (PPWR – Uredba (EU) 2025/40) donesena je 19. prosinca 2024., a stupila je na snagu u veljači 2025. Cilj uredbe je poticanje prijelaza na kružno i konkurentno gospodarstvo za ambalažu i s njom povezani otpad.
Ovom se uredbom želi smanjiti upotrebu primarnih sirovina te učiniti recikliranje cjelokupne ambalaže na tržištu EU-a ekonomski održivim do 2030. Također se nastoji sigurno uključiti recikliranu plastiku u ambalažu. Intencija je dovesti sektor ambalaže na put prema klimatskoj neutralnosti do 2050.
- 40% plastike koja se koristi u EU nalazi se u ambalaži
- 1/2 morskog otpada je iz ambalaže
- 186,5 kg ambalažnog otpada producirano je po osobi u EU 2022. godine, od toga je 36 kg bila plastična ambalaža. To znači da u EU-u svaki dan proizvedemo pola kilograma ambalažnog otpada po osobi.
Nova uredba pokriva cijeli životni ciklus ambalaže i nastoji dodatno uskladiti nacionalne mjere proizvodnje, recikliranja i ponovne uporabe. EU očekuje da će se usvojenim mjerama značajno smanjiti emisije stakleničkih plinova, korištenje vode, te negativni učinci ambalaže i ambalažnog otpada na okoliš i zdravlje građana.
Zelena javna nabava (GPP) ima ključnu ulogu u podržavanju ovih ciljeva. Europska komisija će, kako bi potaknula ponudu i potražnju za održivom ambalažom, do veljače 2030. donijeti provedbene akte koji određuju minimalne obvezne zahtjeve za javne ugovore koji se odnose na ambalažu ili proizvode i usluge koji koriste ambalažu. Ovi obvezni zahtjevi mogu biti u obliku tehničkih specifikacija, kriterija odabira ili uvjeta izvedbe ugovora.
Kao što je navedeno u članku 63. PPWR-a, obvezni zahtjevi trebali bi se temeljiti na zahtjevima održivosti i na elementima kao što su:
- vrijednost i obujam javnih ugovora dodijeljenih za ambalažu ili pakirane proizvode te za usluge ili radove koji koriste ambalažu ili pakirane proizvode;
- ekonomsku mogućnost naručitelja da kupuju ekološki održiviju ambalažu ili pakirane proizvode, bez nerazmjernih troškova;
- stanje na tržištu relevantne ambalaže ili zapakiranih proizvoda na razini Unije;
- učinci zahtjeva na konkurenciju;
- obveze gospodarenja ambalažnim otpadom.
Za više informacija možete posjetiti web stranicu Europske komisije o ambalažnom otpadu.
Pročitajte i naše članake na temu ambalaže.
DOBRA HRVATSKA