spot_img

Svjetski dan znanosti za mir i razvoj 2024: Mladi na čelu

Svjetski dan znanosti za mir i razvoj koji se obilježava svakog 10. studenoga, naglašava značajnu ulogu znanosti u društvu.

Bližim povezivanjem znanosti s društvom, Svjetski dan znanosti za mir i razvoj ima za cilj osigurati da građani budu informirani o razvoju znanosti. Također naglašava ulogu koju znanstvenici igraju u širenju našeg razumijevanja planeta Zemlje i u tome da naša društva postanu održivija.

Ove godine tema obilježavanja je Mladi na čelu. Prilika je to za uključivanje široke publike, s fokusom na mlade ljude i neznanstvenike u otkrivanju i istraživanju uloge znanosti u našem digitaliziranom svijetu koji se brzo mijenja. Mladi će imati priliku postavljati pitanja istaknutim znanstvenicima o načinima na koje znanost utječe na naše svakodnevne živote i doprinosi pronalaženju rješenja za najhitnije izazove s kojima se svijet suočava od lokalne do globalne razine.

Međunarodni tjedan znanosti i mira

Svjetski dan znanosti za mir i razvoj uvod je u Međunarodni tjedan znanosti i mira. Međunarodni tjedan znanosti i mira daje važan doprinos promicanju mira. Tjedan potiče veću akademsku razmjenu te u javnosti promiće svijest o odnosu znanosti i mira. Cilj je jačanje međunarodnog razumijevanja i suradnje u primjeni znanosti za promicanje mira tijekom cijele godine.

Desetljeće znanosti za održivi razvoj

U kolovozu 2023. Opća skupština Ujedinjenih naroda (UNGA) proglasila je razdoblje 2024.-2033. Međunarodnim desetljećem znanosti za održivi razvoj. Ovo označava važan korak u globalnim naporima da se znanost iskoristi za održivu budućnost.

Znanost se pojavljuje kao moćan alat za rješavanje globalnih izazova kao što su klimatske promjene, nedostatak resursa i nejednakost u razvoju. Obrazovne inicijative, medicinska otkrića i napori u izgradnji kapaciteta vođeni znanošću mogu smanjiti globalne nejednakosti i poboljšati kvalitetu života u svim zemljama. Samo kroz znanstveno istraživanje i suradnju mogu se razviti izvediva rješenja za sve ciljeve održivog razvoja.

Naš planet ide prema globalnom zatopljenju za više od 1,5°C do 2100., što je cilj utvrđen Pariškim sporazumom 2015. Poremećaji uzrokovani klimatskim promjenama kao što su suše, poplave, oluje, toplinski valovi i druge opasnosti povezane s vremenom postaju sve češći i teži. Unatoč razmjerima izazova, rezultati istraživanja u vitalnim područjima za održivost ostaju marginalni.

Međunarodno desetljeće znanosti za održivi razvoj ima za cilj pronaći rješenja za te globalne izazove. Prepoznaje znanost kao opće dobro za čovječanstvo i ponovno potvrđuje njezinu temeljnu ulogu u potrazi čovječanstva za razvojnim modelom koji poboljšava ljudsko stanje uz očuvanje planeta o kojem ovisi naš opstanak. Pod vodstvom UNESCO-a, cilj Desetljeća je vratiti povjerenje u znanost, potaknuti kritičko i nijansirano razmišljanje te ojačati svjetsku znanstvenu suradnju. Čineći to, zajedno utiremo put za otporniji, pravedniji i prosvijetljeniji svijet.

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img