Una je jedinstvena rijeka, ljepotom i bistrinom ukras Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koja je jedan njezin dio proglasila i Nacionalnim parkom.
Mnogima su Una i priroda općenito – izvor nadahnuća i okrijepe, blago, zauvijek prigoda za iskaz suživota čovjeka i prirode (zapravo, čovjek je dio prirode, pa je ova konstrukcija, odnosno fraza o „suživotu“ isforsirana. Ali, zbog očitog odvajanja čovjeka od prirode, čemu se mi ne pridružujemo i protivimo, moramo je, eto, tu frazu, češće koristiti).
No, onima, nekima, drugima, snaga toka rijeke Une, već od izvora, tek je obična prilika za još jedan poduzetnički projekt.
Privatni investitor iz Kaštel-Štafilića ishodio je od Zadarske županije i grada Gračaca građevinsku dozvolu, ne udovoljivši svim zahtjevima za izgradnju male hidroelektrane u osjetljivom prirodnom području nedaleko od izvora Une.
Nakon prosvjeda mještana i mnogih udruga protiv gradnje, Ministarstvo graditeljstva se najprije oglušilo, a onda pravdalo kako nema instrumenata za zaustavljanje gradnje. Je li branilo privatne interese, nauštrb općih i javnih?!
Prosvjedi i pritisak doveli do zabrane
Na sreću, a pod jakim pritiskom mještana uz Unu, Like i cijele Hrvatske te BIH, Inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata pokrenula je protiv investitora hidroelektrane na rijeci Uni upravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji male hidroelektrane, snage 160 kW, Una-mlin, na k.č.1287/6, k.o. Neteka u području ekološke mreže Natura 2000. – HR 2001069 Kanjon Une, a koji se rade bez provedene ocjene prihvatljivosti za područje ekološke mreže, izvijestili su iz Državnog inspektorata.
“Nastavno na traženje inspekcije zaštite prirode Državnog inspektorata, Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije dostavio je Državnom inspektoratu izvješće u kojem se navodi – provedenim je radovima došlo do štetnog utjecaja na prirodu, a u kojem se navodi i da se ne može isključiti i daljnji negativan utjecaj provedbe zahvata, kako na ciljeve očuvanja i cjelovitosti područja ekološke mreže, tako i na bioraznolikost u cijelosti”, zaključuje Inspektorat u priopćenju.
Podsjetimo, mještani, aktivisti, predstavnici različitih udruga civilnog društva i turisti danima su mirno prosvjedovali protiv izgradnje male hidroelektrane. I danonoćno stražarili uz rijeku.
Zelena akcija, Greenpeace u Hrvatskoj i WWF Adria traže obustavu radova HE-a na Uni
Zelena akcija, Greenpeace u Hrvatskoj i WWF Adria zatražili su trajnu obustavu radova izgradnje mini hidroelektrane na rijeci Uni te su podržali prosvjede u kojima mještani i lokalne udruge traže odgovor zašto nadležne inspekcije nisu zaustavile radove.
“Zelena akcija je 15. srpnja podnijela pisanu prijavu Državnom inspektoratu zbog početka radova izgradnje hidroelektrane u neposrednoj blizinu vrela Une. U međuvremenu smo otkrili brojne nepravilnosti vezane za izmjene i dopune lokacijske dozvole za koju prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode”, rekla je Hini Jasna Šumanovac iz Zelene akcije.
Vrelo Une je spašeno – Inspektorat RH zabranio izgradnju mini hidroelektrane
Dan uz Unu
Bili smo na hodanju uz izvor Une i Štrbački buk, 29. lipnja 2024. Privilegija sretnih.
U organizaciji PD Željezničar iz Zagreba, proveli smo dan uz Unu, popeli se do izvora, visoko među stijenama, a potom obišli i područje prvog šireg toka rijeke, gdje poneki misle sagraditi hidroelektranu i zarađivati.
A mi se poklonjamo Uni, nagrađeni i sretni.
Pogledajte naš spomenar od 29. lipnja 2024.
Autor teksta i fotografija: Goran Tudor
Konzultant i autor , utemeljitelj Poslovne inicijative DOBRA HRVATSKA, urednik portala www.odgovorno.hr, direktor M.E.P. d.o.o., predsjednik Udruge Mijelom CRO za podršku oboljelima od multiplog mijeloma i članovima obitelji, ali i planinar, inovator,
filantrop, slikar.
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.