Međunarodni dan svjetlosti svjetska je inicijativa koja predstavlja godišnju žarišnu točku za kontinuirano uvažavanje svjetlosti i uloge koju ima u znanosti, kulturi i umjetnosti, obrazovanju i održivom razvoju te u različitim područjima poput medicine, komunikacija i energije.
Održava se 16. svibnja svake godine, na godišnjicu prve uspješne operacije lasera 1960. godine koju je izveo fizičar i inženjer Theodore Maiman. Laser je savršen primjer kako znanstveno otkriće može donijeti revolucionarne dobrobiti društvu u komunikacijama, zdravstvu i mnogim drugim područjima.
Zašto je svjetlost važna
Svjetlost je život. Bez svjetlosti život na našem planetu ne bi postojao. Proučavajući svjetlost kroz astrofiziku, ulazimo u neke od najdubljih misterija svemira. Istražujući optiku i kvantnu optiku, zaranjamo u srce same materije. – Shamila Nair-Bedouelle, pomoćnica glavnog direktora za prirodne znanosti, povodom Međunarodnog dana svjetlosti 2020.
Proučavanje svjetlosti dovelo je do obećavajućih alternativnih izvora energije, medicinskog napretka u dijagnostičkoj tehnologiji i tretmanima koji spašava živote, interneta brzine svjetlosti i mnogih drugih otkrića koja su revolucionirala društvo i oblikovala naše razumijevanje svemira. Te su tehnologije razvijene zahvaljujući stoljećima fundamentalnih istraživanja o svojstvima svjetlosti. Počevši od temeljnog djela Ibn Al-Haythama, Kitab al-Manazir (Knjiga optike), objavljenog 1015. godine. Preko Einsteinovog rada s početka 20. stoljeća, koji je promijenio način na koji razmišljamo o vremenu i svjetlu.
Čista i obnovljiva energija Sunca odgovor je na mnoge sadašnje energetske probleme
Svjetlost je danas ključni alat koji omogućuje inovacije i stvaranje tehnologije u medicinskim uređajima, brzom internetu, energetski učinkovitom osvjetljenju, senzorima visoke osjetljivosti, spremanju podataka na mreži, očuvanju kulturne baštine, obnovljivoj energiji i mnogim drugim.
UN- ovi ciljevi održivog razvoja (Agenda 2030), međuvladin skup ciljeva i zadataka koje su razvili Ujedinjeni narodi, pokrivaju širok raspon pitanja održivog razvoja. Tehnologije temeljene na svjetlu mogu dati temeljni doprinos u postizanju ovih ciljeva. Komuniciranje ovih poruka ključna je komponenta Međunarodnog dana svjetlosti.
Glavni ciljevi Međunarodnog dana svjetlosti
- Poboljšati razumijevanje javnosti o tome kako svjetlost i tehnologije temeljene na svjetlosti dotiču svakodnevne živote svih te su ključne za budući razvoj globalnog društva.
- Izgraditi svjetske obrazovne kapacitete kroz aktivnosti usmjerene na znanost za mlade ljude, baveći se pitanjima ravnoteže spolova i fokusirajući se posebno na zemlje u razvoju i gospodarstva u razvoju.
- Istaknuti i objasniti blisku vezu između svjetla i umjetnosti i kulture, povećavajući ulogu optičke tehnologije u očuvanju kulturne baštine.
- Poboljšanje međunarodne suradnje djelujući kao središnji izvor informacija za aktivnosti koje koordiniraju naučna društva, nevladine organizacije, vladine agencije, obrazovne ustanove, industrija i drugi partneri.
- Naglasiti važnost temeljnih istraživanja u temeljnoj znanosti o svjetlu, potrebu za ulaganjem u tehnologiju temeljenu na svjetlu za razvoj novih aplikacija i globalnu potrebu za promicanjem karijera u znanosti i inženjerstvu u tim područjima.
- Promicati važnost tehnologije rasvjete i potrebu za pristupom svjetlosnoj i energetskoj infrastrukturi u održivom razvoju i poboljšanju kvalitete života u zemljama u razvoju.
- Podignuti svijest da tehnologije i dizajn mogu igrati važnu ulogu u postizanju veće energetske učinkovitosti, posebice ograničavanjem rasipanja energije i u smanjenju svjetlosnog onečišćenja, što je ključno za očuvanje tamnog neba.
DOBRA HRVATSKA