spot_img

Svjetski dan stanovništva 2024.: Nemojte nikoga izostaviti, prebrojite sve

Svjetski dan stanovništva obilježava se svake godine 11. srpnja radi podizanja svijesti o problemima globalne populacije. Ustanovljen je od strane Ujedinjenih naroda 1989. i Naglašava izazove koje donosi prenapučenost, kao što su iscrpljivanje resursa, utjecaj na okoliš i društvene nejednakosti. Naglašava važnost planiranja obitelji, rodne ravnopravnosti i zdravlja majki, pozivajući globalne vođe i zajednice da se pozabave ovim hitnim problemima. 

Svjetski dan stanovništva, poznat je i kao Međunarodni dan stanovništva. Datum obilježavanja izabran je u spomen na “Dan pet milijardi” (11. srpnja 1987.), kada je svjetska populacija dosegla pet milijardi ljudi. Taj je dan stavio globalni fokus na pitanja vezana uz održivi razvoj, upravljanje resursima i dinamiku širenja stanovništva. U skladu s tim, 1989. godine Upravno vijeće UNDP-a ustanovilo je Dan koji će se obilježavati svake godine 11. srpnja (“Dan pet milijardi”). Opća skupština Ujedinjenih naroda (UNGA) usvojila je u prosincu 1990. Rezoluciju 45/216, službeno uspostavljajući godišnje obilježavanje ovog dana. Prvi Svjetski dan stanovništva obilježen je 11. srpnja 1990. godine, a sudjelovalo je više od 90 zemalja.

Kakav je značaj Svjetskog dana stanovništva?

Svjetski dan stanovništva ima značaj iz nekoliko razloga. Neki od ključnih aspekata su:

  • Povećanje svijesti – pruža svjetsku platformu koja naglašava važne probleme vezane uz rastuću populaciju. Ovo pokriva tehnike planiranja obitelji, reproduktivno zdravlje, demografske promjene i kako te stvari utječu na održivi razvoj.
  • Skretanje pozornosti na mogućnosti i izazove – bavi se pitanjima kao što su siromaštvo, nedostatak resursa i stres za okoliš koji je uzrokovan rastom stanovništva. Međutim, također naglašava prednosti veće populacije, kao što su inovacije i raznolikija radna snaga.
  • Sveobuhvatno prikupljanje podataka – Osiguravanje točnog prebrojavanja svih ljudi u svjetskim popisima stanovništva nedavno je bio cilj Svjetskog dana stanovništva. Kreatori politike trebaju znati ove informacije kako bi razumjeli potrebe stanovništva i razvili dugoročna rješenja.

Proslava Svjetskog dana stanovništva nadilazi jednodnevni događaj, katalizirajući globalni dijalog i djelovanje o izazovima i prilikama rasta globalne populacije. To je bitan podsjetnik na potrebu rješavanja pitanja stanovništva na holistički i održiv način. Podizanjem svijesti i promicanjem djelovanja, ovaj dan doprinosi globalnim naporima za postizanje uravnotežene i pravedne budućnosti.

Naša rastuća populacija

Svjetsko stanovništvo više je od tri puta veće nego što je bilo sredinom dvadesetog stoljeća. Dana 15. studenog 2022. svjetska populacija dosegla je 8 milijardi ljudi. Prema predviđanjima svjetska će populacija dosegnuti 8,5 milijardi 2030. godine, te da će se dodatno povećati na 9,7 milijardi 2050. godine i 10,4 milijarde do 2100. godine. Kao i kod svake druge vrste projekcija, postoji određeni stupanj neizvjesnosti oko ovih projekcija stanovništva. Ove brojke temelje se na srednjoj varijanti projekcije, koja pretpostavlja pad fertiliteta za zemlje u kojima još uvijek prevladavaju velike obitelji, kao i blagi porast fertiliteta u nekoliko zemalja s manje od dvoje djece po ženi u prosjeku. Također se predviđa da će se izgledi za preživljavanje poboljšati u svim zemljama.

Očekuje se da će se više od polovice globalnog rasta stanovništva od sada do 2050. dogoditi u Africi. Afrika ima najveću stopu rasta stanovništva među većim područjima. Predviđa se da će se stanovništvo podsaharske Afrike udvostručiti do 2050. godine.

S druge strane se predviđa se smanjenje stanovništva za 61 zemlju ili područja u svijetu do 2050. godine. Od toga bi u 26 zemalja moglo doći do smanjenja od najmanje deset posto. Očekuje se da će u nekoliko zemalja do 2050. broj stanovnika pasti za više od 15 posto, uključujući Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Mađarsku, Japan, Latviju, Litvu, Republiku Moldaviju, Rumunjsku, Srbiju i Ukrajinu. Fertilitet u svim europskim zemljama sada je ispod razine potrebne za punu zamjenu stanovništva u dugom roku (oko 2,1 dijete po ženi), au većini slučajeva fertilitet je ispod razine zamjene stanovništva već nekoliko desetljeća.

Nemojte nikoga ostaviti iza sebe, prebrojite sve

Kao što nas podsjeća tema ovogodišnjeg Svjetskog dana stanovništva, ulaganje u prikupljanje podataka važno je za razumijevanje problema, prilagođavanje rješenja i poticanje napretka. Tako je i s financijama. Pozivam zemlje da maksimalno iskoriste Summit budućnosti ove godine kako bi oslobodile pristupačan kapital za održivi razvoj.

Glavni tajnik UN-a António Guterres

Tema Svjetskog dana stanovništva 2024. je “Nemojte nikoga ostaviti iza sebe, prebrojite sve”. Cilj je skrenuti pozornost na ključnu, ali ponekad zanemaren značaj popisa stanovništva odnosno na uključiv i temeljit proces prikupljanja podataka. Ova tema naglašava da svi trebaki boto pravedno zastupljeni u brojevima – bez obzira na podrijetlo, nacionalnost, zemljopis ili socioekonomski položaj.

Tijekom posljednja tri desetljeća društva diljem svijeta postigla su značajan napredak u poboljšanju prikupljanja, analize i korištenja podataka o stanovništvu. Nove brojke o stanovništvu, razvrstane prema dobi, etničkoj pripadnosti, spolu i drugim čimbenicima, sada točnije odražavaju raznolikost naših društava.

Ovi su pomaci značajno unaprijedili pružanje zdravstvene skrbi na globalnoj razini, što je dovelo do značajnih poboljšanja u spolnom i reproduktivnom zdravlju i mogućnosti ostvarivanja prava i izbora. Nove tehnologije omogućuju sve detaljnije i pravodobnije mjerenje. Međutim, najmarginaliziranije zajednice i dalje su nedovoljno zastupljene u podacima, što duboko utječe na njihove živote i dobrobit.

Svjetski dan stanovništva 2024. stoga fokus stavlja na pitanje tko se još uvijek ne broji i zašto. Te koliko globalni napor da se nikoga ne izostavi košta pojedince i društva.

Da bi se omogućilo ostvarivanje prava i izbora onih na marginama društava, mora ih  se prvo prebrojati. Ovo je način na koji se ubrzava napredak za sve.

Izvor: UN World Population Day i UN Population

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img