Apeliramo na građane da ne sudjeluju u aktivnostima koje zlorabe životinje te da svaku sumnjivu situaciju prijave policiji i državnom inspektoratu. Ovog ljeta „moda“ je fotografiranje sa sovama.
Ignorirajte ponuđenu turističku atrakciju. Obavijestite nadležne institucije države i udrugu BIOM (www.biom.hr).
Pitamo se – zašto sad i ovo? Pa mislili smo da jeizlaganje medvjeda i majmuna po kvartovima gradskih naselja i selima, lancima vezanim, sa sredine 20. stoljeća, stvar povijesti za sav uljuđeni i osviješteni svijet.
Koliko je ova aktivnost ljudi (još jedna u nizu) atak na divlje životinje? Što sova, to biće prirode, nagonski osjeća u tim trenucima – okruženo ljudima i zgradama, vrevom, škljocanjem i bljeskanjem? Gdje je ostao sovin zeleni, sovin mirni šumski dom!?
***
Ovoga ljeta dobivamo brojne upite u vezi pojavljivanja osoba koje drže divlje ptice, točnije sove, i nude ih turistima u popularnim turističkim destinacijama na sjevernom i srednjem Jadranu kao atrakciju pri čemu naplaćuju fotografiranje s njima.
Prema informacijama koje građani dojavljuju, ptice su bile vidno uznemirene. Prije svega, udruga BIOM i javnost osuđuje takvo neetično postupanje sa životinjama, dovođenjem u situacije gdje ih se izlaže stresu, drži u neprikladnim uvjetima i vezane.
Iako je strogo zaštićene životinje zabranjeno držati zatočene prema članku 153. stavku 2. Zakona o zaštiti prirode (NN 80/2013, NN 127/19), u iznimnim slučajevima može se ishoditi posebna dozvola od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja (članak 155. stavak 2.).
Držanje, uzgoj, uvoz i trgovinu zaštićenim vrstama nadzire inspekcija zaštite prirode, prema članku 220. istog zakona.
- Uvoz strogo zaštićenih vrsta također je moguć ako je u skladu sa Zakonom o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama (NN 94/2013).
- Međutim, i uz posjedovanje relevantne dokumentacije sukladno gore navedenim aktima može doći do kršenja Zakona o zaštiti životinja (NN 102/2017, NN 32/2019).
- Korištenje životinja pri snimanju filmova i televizijskih emisija te za izložbe, smotre, natjecanja životinja, predstave i u druge svrhe s ciljem predstavljanja životinja može se obavljati nakon što nadležni veterinarski inspektor izda suglasnost (članak 60. stavak 1.).

Članak 5. stavak 2. točka 34. ovog Zakona o zaštiti prirode zabranjuje držanje i korištenje divljih životinja u svrhu prikazivanja javnosti, osim u zoološkim vrtovima te u skladu s člankom 60. stavkom 5. ovoga Zakona (uz suglasnost veterinarskog inspektora).
U Hrvatskoj je propisano da se divlje životinje ne smiju držati vezane, osim zbog veterinarsko-zdravstvenih ili sigurnosnih razloga, a članak 47. nalaže da se pri držanju i uzgoju divljih životinja mora osigurati potrebna skrb s obzirom na klimatske uvjete, način držanja i prehrane, potrebu za slobodnim kretanjem i stupanj prilagodbe.
Za nadzor je nadležna Veterinarska inspekcija (članak 75. stavak 2.), a kazne za kršenje ovog Zakona kreću se od 15.000,00 do 30.000,00 kuna za fizičku osobu (članak 86. stavak 1. točka 69. i stavak 3. istog članka).
Apeliramo na građane da ne sudjeluju u aktivnostima koje zlorabe životinje te da svaku sumnjivu situaciju prijave policiji i državnom inspektoratu.
Udruga BIOM
Reference: Udruga BIOM – OVDJE
DOBRA HRVATSKA
Kolovoz, 2022.
www. odgovorno.hr
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.