Dan sigurnijeg interneta prerastao je u globalno značajan događaj koji se obilježava u više od 180 zemalja i teritorija. Izvorno je pokrenut projektom EU SafeBorders 2004., a kasnije ga je prihvatila mreža Insafe 2005.
Dan sigurnijeg interneta godišnja je globalna kampanja za veću sigurnost na internetu koju provodi Europska unija. Održava se svake godine drugog dana drugog tjedna drugog mjeseca. Cilj je senzibilizirati stanovništvo na aktualnu problematiku vezanu uz korištenje interneta kod djece i adolescenata.
Ove godine Dan sigurnijeg interneta pada 11. veljače, ali će se po prvi put aktivnosti protegnut kroz cijelu veljaču. Time se školama, organizacijama, obiteljima i pojedincima daje više mogućnosti da se pridruže globalnom pokretu prema sigurnijem, inkluzivnijem online svijetu.
Ovogodišnja tema je i nadalje “Zajedno za bolji internet“, koja nastavlja odražavati predanost stvaranju pozitivnog, uključivog digitalnog prostora. I ove će se godine istaknuti europska strategija za bolji internet za djecu, poznatu kao BIK+ (Better Internet for Kids). Ova strategija je usredotočena na viziju da sva djeca u Europi mogu uživati u digitalnim uslugama primjerenim dobi, te biti zaštićena, osnažena i poštovana na internetu. Cilj je osnažiti mlade ljude alatima i znanjem koji su im potrebni za sigurno i odgovorno snalaženje u online svijetu, osiguravajući da se prema njima postupa s poštovanjem i dostojanstvom.
Dan sigurnijeg interneta u Hrvatskoj
Centar za sigurniji internet Hrvatska obilježit će Dan sigurnijeg interneta 2025. godine uživo u tri grada – Osijeku, Zagrebu i Splitu. Ove su godine aktivnosti povodom Dana sigurnijeg interneta usmjerene na educiranje i osvještavanje djece, mladih i stručnjaka o sigurnom i odgovornom ponašanju u digitalnom svijetu.
Uz program radionica za djecu, mlade i stručnjake u Osijeku, Zagrebu i Splitu, središnji događaj obilježavanja održat će se u Zagrebu, gdje će se u OŠ Ksaver Šandor Gjalski organizirati panel na temu Digitalna odgovornost: Uloga modernih alata u sigurnosti djece. Na panelu će sudjelovati stručnjaci iz Centra za sigurniji internet, CARNET-a, A1 Hrvatska i Sveučilišta Algebre, koji će raspravljati o prednostima i izazovima korištenja modernih alata u radu s djecom i mladima. Alati će svima biti dostupni na stranicama csi.hr i boljionline.hr. Panel će obuhvatiti ključne teme poput zaštite privatnosti, digitalne pismenosti i upotrebe tehnologije za prevenciju nasilja i zlostavljanja.
U sklopu obilježavanja u Zagrebu, održat će se i dodjela nagrada LAJK. Dodjela ove nagrade odražava predanost Centra za sigurniji internet u prepoznavanju i promoviranju odgovornosti, pozitivnih praksi i inovativnih pristupa u digitalnom prostoru, čime se potiče stvaranje sigurnijeg, pristupačnijeg i uključivijeg online okruženja za djecu i mlade.
Više o programu i načinu uključivanja možete doznati na web stranicama dansigurnijeginterneta.org
DOBRA HRVATSKA
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.