Kako izgleda budućnost investiranja u Adria regiji, koja se suočava s vlastitim izazovima? Hrvati ulažu u nekretnine, umjetnine i ETF-ove, a odnedavno i u zelene obveznice. Tu je uvijek i zlato. Veća je greška pasivnost, a o vama ovisi hoćete li izabrati rizičnije ili sigurnije ulaganje.
Pametnim ulaganjima povećava se bogatstvo ljudi i razvija gospodarstvo. Držanje novaca u banci a vista nije štednja ni ulaganje jer on tamo zapravo gubi vrijednost. To je neracionalno – tu poruku želimo poslati – istaknuto je na konferenciji Budućnost investiranja, u organizaciji Bloomberg Adrije, koja se održala u petak, 8. studenog u Rochester Institute of Technologyju (RIT-u) u Zagrebu.
Ulaganje u zelene obveznice
U posljednje vrijeme sve veću pozornost investitora privlače zelene obveznice, a u SAD-u vrijednost njihova tržišta u deset je godina, odnosno od 2014. godine, porasla s 35 milijardi dolara na 633 milijardi dolara. Zelene obveznice postaju sve zanimljiviji segment investiranja, ali i jedan od ključnih faktora na koje investitori obraćaju pažnju.
“Ukupno ulaganje u zelene obveznice do sada nam iznosi oko 9,2 milijuna eura, što je osam posto portfelja ulaganja u obveznice. Cilj nam je da do 2030. godine 30 posto ovog portfelja bude u zelenim obveznicama”, naglasila je Vilma Učeta-Duzlevska na drugom panelu “Zelene investicije: Jesu li ESG regulativom konačno dozrele?”
Anamarija Staničić, članica upravnog vijeća HANFA-e, smatra da je investiranje u zelene obveznice u Hrvatskoj tek na počecima. No, slaže se da je segment održivosti sve važniji kada je u pitanju investiranje. Istaknula je da je normalno da investitore sve više zanima koliko će neka kompanija i njezino poslovanje biti pod utjecanjem klimatskih promjena.
Iako manje kompanije nemaju obavezu izvještavanja o ESG-u, bilo bi dobro kada bi to radili. Jer, prije ili kasnije, ti će kriteriji postati važni za sve kompanije u situacijama kada će tražiti kredite u bankama ili slične investicije, istaknula je Suzana Audić Vuletić, direktorica Renaissance Capitala. Osim toga, investitori više vrednuju kompanije koje imaju viši ESG rejting, što u konačnici znači da one dobivaju više kapitala.
Hrvatski kapitalci: Divovi koji privlače novac i razvijaju regije
Deset najvrjednijih hrvatskih tvrtki u ovom trenutku, prema podacima Zagrebačke burze, vrijedi 18,5 milijarde eura. Drugim riječima, deset najvećih domaćih kompanija vrjednije je od cijelog državnog proračuna.
Na trećem panelu „Hrvatski kapitalci: Divovi koji privlače novac i razvijaju regije“, Iva Bobinac Šercer, rukovoditeljica Odjela za M&A i odnose s investitorima u KONČAR-u naglasila je da ta kompanija u čistoj energiji vidi prirodni smjer za nastavak svog znatnog rasta u zadnjih nekoliko godina.
Taj rast, Bobinac Šercer, pripisuje eksternim i internim faktorima. Eksterni su digitalizacija, zelena tranzicija i geopolitika koja je pokazala nužnost energetske neovisnosti i važnost ulaganju u infrastrukturu energetskog sektora.
Konferenciju Budućnost investiranja podržali su: Bosqar Invest, Finax, Goldman Graff, HEP, PCC, Renaissance Capital, Triglav osiguranje, HBOR i Grad Osijek.
Izvor: Bloomberg Adria – pročitajte cijeli članak
DOBRA HRVATSKA
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.