spot_img

Manje mesa, a više mahunarki! – Ažurirane prehrambene preporuke Švicarske

Švicarska vlada je ažurirala svoje prehrambene preporuke nakon 13 godina. Nova prehrambena piramida ne uzima u obzir samo zdravlje, već i aspekte održivosti.

Jučer je Savezni ured za sigurnost hrane i veterinarske poslove (BLV) u suradnji s Društvom za prehranu ažurirao svoje prehrambene preporuke.

Preporuke prehrambene piramide pokazuju kako se može provesti uravnotežena i održiva prehrana. Namijenjene su zdravim odraslim osobama od 18 do 65 godina. Navedene količine služe kao orijentir i mogu se prilagoditi ovisno o individualnim potrebama.

Švicarska slijedi Njemačku

S novim izdanjem BLV barem djelomično slijedi nutricionističke preporuke Njemačkog nutricionističkog društva (DGE), koje su predstavljene u proljeće 2024. Ove preporuke potiču stanovnike Njemačke da značajno smanje konzumaciju mesa, mliječnih proizvoda i jaja – radi zaštite zdravlja i okoliša.

Nove austrijske prehrambene piramide bit će objavljene u jesen 2024., a osim prehrambene piramide za svejede, postojat će i verzija za vegetarijansku prehranu.

Njemačke preporuke su nakon objave izazvale buru. Liječničke udruge upozorile su na opasnost od povećanja pojave dijabetesa kroz pojačane preporuke za žitarice. Peradarska industrija bila je ogorčena naputkom da se konzumira samo jedno jaje tjedno. Dijelovi njemačke prehrambene industrije čak su optužili DGE da je dopustio da bude politički iskorišten uključivanjem ekoloških aspekata.

Vjerojatno su te snažne reakcije iz Njemačke djelomično utjecale na Švicarsku da oprezno pristupi svojim novim preporukama.

Sada se u obzir uzima i održivost

U novoj švicarskoj prehrambenoj piramidi uzeti su u obzir ne samo zdravstveni aspekti, raznolik izbor namirnica i uobičajene prehrambene navike stanovništva, već i održivost.

Uravnotežena prehrana i zdrav način života promiču zdravlje i pomažu u prevenciji bolesti. No prehrana također utječe na okoliš, gospodarstvo, društvo i dobrobit životinja. Brigom za održivost Švicarska slijedi međunarodni trend.

Ažurirane preporuke, u kombinaciji sa svjesnom kupnjom, mogu pridonijeti značajnom smanjenju onečišćenja okoliša i bacanja hrane.

stoji u priopćenju BLV-a.

Nove prehrambene preporuke ukratko

  • Pića: Pijte redovito. Po mogućnosti vodu. Jedna do dvije litre dnevno.
  • Voće i povrće: Šareno i sezonsko. Pet porcija dnevno.
  • Proizvodi od žitarica i krumpir: Preferirajte proizvode od cjelovitih žitarica. Tri porcije dnevno.
  • Mliječni proizvodi: Najbolje nezaslađeni. Dvije do tri porcije dnevno.
  • Mahunarke, jaja, meso i ostalo: Uživajte u raznolikosti. Redovito jedite mahunarke. Jedna porcija dnevno.
  • Orašasti plodovi i sjemenke: U malim količinama, svaki dan. Mala šaka dnevno.
  • Ulja i masti: Preferirajte biljna ulja. Dvije žlice dnevno.
  • Slatka pića, slatki i slani zalogaji: U malim količinama. Do jedne porcije dnevno.

Najvažnije promjene

Iako savezna vlada ne preporuča izričito smanjenje konzumacije crvenog mesa, na samom grafičkom prikazu piramide biftek je sad zamijenjen pilećim fileom, lećom i tofuom.

Foto: Nova prehrambena piramida 2024. / Savezni ured za sigurnost hrane i veterinarstvo BLV
Foto: Stara prehrambena piramida iz 2011. / Savezni ured za sigurnost hrane i veterinarstvo BLV
  • Mahunarke, uključujući grah i leću, sada su uključene u skupinu izvora proteina. Prije su mahunarke bile navedene kao izvor škroba zajedno s proizvodima od žitarica i krumpirom. Promjena tako naglašava važnost izvora proteina biljnog podrijetla.
  • Nove prehrambene preporuke također navode da bi trebalo jesti najviše dvije do tri porcije mesa tjedno, uključujući perad i mesne prerađevine. Jedna porcija odgovara 100 do 120 grama.
  • Do sada je i mlijeko bilo dio grupe izvora proteina. Mliječni proizvodi sada čine zasebnu skupinu. Preporučuje se dnevno dvije do tri porcije mlijeka od po 200 mililitara. Prije su to bile tri porcije dnevno.
  • Orašasti plodovi i sjemenke, koji su prije bili klasificirani kao ulja i masti, sada također čine zasebnu skupinu namirnica. Preporuča se svaki dan pojesti 15 do 30 grama orašastih plodova i sjemenki poput oraha i suncokretovih sjemenki. No autori nove prehrambene piramide napominju da orašasti plodovi nemaju dobru ekološku ravnotežu.
  • Nutricionističke preporuke također više ne savjetuju voćne sokove. Ranije je bilo rečeno da se jedna porcija voća dnevno može zamijeniti čašom nezaslađenog soka. Na piramidi je bila prikazana i čaša soka. Ona sad izostaje u novoj prehrambenoj piramidi.
  • Dogodila se i promjena u vezi ulja. Ranije se preporučivalo 20 do 30 grama biljnih ulja dnevno, odnosno dvije do tri žlice. U novim preporukama to je samo 20 grama, odnosno dvije žlice. To je još uvijek dosta jer se npr. u Njemačkoj preporučuje samo jedna žlica biljnog ulja dnevno.

Uravnotežena i održiva prehrana

Savezna vlada ističe da uravnotežena prehrana značajno doprinosi prevenciji prekomjerne težine i pretilosti. Također smanjuje rizik od nezaraznih bolesti kao što su kardiovaskularne bolesti, dijabetes i rak.

Uz prehrambene preporuke, savezni stručnjaci za prehranu preporučuju 30 minuta tjelovježbe dnevno.

Nove prehrambene preporuke zdravim odraslim osobama pružaju znanstveno utemeljenu osnovu za njihove vlastite prehrambene odluke. Svatko tko ih se pridržava može se pouzdati da tako njegovo tijelo dobiva sve važne hranjive tvari pri tome uvažavajući i preventivno djelovanje hrane na zdravlje. Također se može pouzdati da pri tome i proizvodnja hrane ima što manje negativnog utjecaja na okoliš.

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img