spot_img

Svjetski dan tla 2024: Briga za tlo – mjeri, prati, upravljaj

Svjetski dan tla koji se obilježava svake godine 5. prosinca, podiže globalnu svijest o potrebi zaštite i održivog upravljanja tlom. U središtu pozornosti je tlo kao ključni resurs za život na Zemlji.

Zdrava tla igraju ključnu ulogu u održavanju biološke raznolikosti, smanjenju erozije i onečišćenja, poboljšanju filtracije vode i izgradnji otpornih i održivih prehrambenih sustava. Također značajno pridonose klimatskim mjerama sekvestracijom ugljika.

Podržan od strane UN-a i FAO-a, Svjetski dan tla skreće pozornost na vitalnu ulogu tla u osiguravanju sigurnosti hrane, podupiranju sredstava za život i promicanju dobrobiti ljudi. To je dan kada se razmišlja o važnosti tla u prirodnom sustavu i diljem svijeta poduzimaju akcije kako bi se ono zaštitilo.

  • Može proći i do 1000 godina da se proizvede samo 2-3 cm tla.
  • Održivim upravljanjem tlom moglo bi se proizvesti do 58% više hrane.
  • Poljoprivredna proizvodnja morat će se povećati za 60% kako bi zadovoljila globalnu potražnju za hranom 2050.

Briga za tlo: mjeri, prati, upravljaj

Kampanja Svjetskog dana tla 2024. pod temom Briga za tlo: mjeri, prati, upravljaj naglašava važnost točnih podataka o tlu. Osnova je to informiranog donošenja odluka o održivom upravljanju tlom za sigurnost hrane.

Opstanak našeg planeta ovisi o dragocjenoj vezi s tlom. Više od 95 posto naše hrane dolazi iz tla. Osim toga, opskrbljuju 15 od 18 prirodnih kemijskih elemenata bitnih za biljke.

Međutim, klimatske promjene i ljudsko djelovanje uzrokuju degradaciju tla. Erozija narušava prirodnu ravnotežu. Smanjuje se tako infiltracija vode te posljedično razine vitamina i hranjivih tvari u hrani.

Prakse održivog upravljanja tlom, kao što je minimalna obrada tla, rotacija usjeva, dodavanje organske tvari i pokrovni usjevi, poboljšavaju zdravlje tla, smanjuju eroziju i onečišćenje te poboljšavaju infiltraciju i skladištenje vode. Ove prakse također čuvaju biološku raznolikost tla, poboljšavaju plodnost i doprinose sekvestraciji ugljika, igrajući ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena.

DOBRA HRVATSKA

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img