Obnovljivi izvori bili su 2023. vodeći u proizvodnji električne energije u Europskoj uniji, prema preliminarnim podacima koje je 27. lipnja 2024. objavio Eurostat.
- Obnovljivi izvori – uključujući solarnu energiju i energiju vjetra – činili su 44,7% proizvedene električne energije. Slijede fosilna goriva s 32,5% i nuklearna energija s 22,8%.
- Električna energija proizvedena obnovljivim izvorima energije porasla je za 12% u odnosu na 2022. Udio fosilnih goriva pao je za 20%, dok je nuklearna energija blago porasla (+1,2%).
- Opskrba prirodnim plinom pala je za 7,4 posto u odnosu na 2022. – najniže od 1995. Najveća smanjenja potrošnje prirodnog plina zabilježena su u Portugalu, Austriji i Češkoj.
- Zalihe nafte i naftnih derivata pale su za 1,5 posto. Ukupna ponuda ovih fosilnih goriva polagano se smanjivala tijekom godina s malom iznimkom 2022. godine tijekom oporavka nakon pandemije.
Prošle je godine EU je iznjela svoj plan RePowerEU koji je imao za cilj uštedu energije, diversifikaciju opskrbe i poticanje prijelaza na čistu energiju. Eurostat smatra da njegovi preliminarni podaci potvrđuju kako su te odluke donesene 2022. godine imale “značajan pozitivan utjecaj” na opskrbu energijom u EU. Unija je zabilježila značajan porast obnovljive energije i oštar pad fosilnih goriva – posebice prirodnog plina i ugljena.

Rekordna godina za solarnu energiju
Prošla je godina bila rekordna za solarnu energiju u cijelom svijetu pa tako i u Europi. To je jedan od najjeftinijih oblika električne energije u većini zemalja – s rekordno niskim cijenama 2023.
Studija koju su prošle godine objavili Sveučilište Exeter i Sveučilišni koledž u Londonu predviđa da će solarna energija postati primarni svjetski izvor energije do 2050. godine.
Preliminarni podaci Eurostata pokazuju da je najveći porast obnovljive energije u EU prošle godine došao od solarne energije. U usporedbi s 2022., u EU-u je 2023. proizvedeno 18,9 posto više električne energije. A u pet godina od 2018. do 2023. proizvodnja fotonapona porasla je za čak 126,3 posto.
Energija proizvedena iz vjetra također je oborila rekorde 2023. U Europi su projekti na moru i snažan rast u Nizozemskoj potaknuli povećanje kapaciteta. Eurostat navodi da je proizvodnja električne energije iz vjetra u EU porasla za 13,4 posto u usporedbi s 2022. Sveukupno, vjetar je 2023. doprinio više električne energije miksu EU-a nego prirodni plin.
Izvor: Eurostat i euronews.green
DOBRA HRVATSKA
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.