spot_img

Sustavan rad udruge i gradske knjižnice na osvješćenju javnosti za održivi razvoj – Koprivnica 2019.

Udruga za održivi razvoj Hrvatske (UZOR HRVATSKE) i Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica su doprinijele održivom razvoju zajednice u dosadašnjem dijelu 2019. godine organizacijom ukupno sedam događanja u gradu Koprivnici.

U sklopu Ciklusa tribina o održivom razvoju 2019. održane su tri tribine i to na sljedeće teme:

  1. Održivo gospodarenje otpadom: Kako smanjiti odlaganje otpada na Piškornicu?
  2. Obnovljivi izvori energije: Uloga obnovljivih izvora energije u razvoju lokalnih zajednica
  3. Energetska učinkovitost: Kako povećati energetsku učinkovitost višestambenih zgrada?

UZOR je za uvodna predavanja u tribine ugostio renomirane hrvatske stručnjake iz eminentnih organizacija: Saša Avirović, dipl. ing. građ. (GKP Čakom), izv. prof. dr. sc. Stjepan Car i mag. ing. el. Zoran Kordić (Zelena energetska zadruga) i prof. dr. sc. Ljubomir Majdandžić, dipl. ing. (Hrvatska stručna udruga za sunčevu energiju).

Najveći interes i najzanimljiviju raspravu zainteresirane koprivničke javnosti je izazvala tema o održivom gospodarenju otpadom kojom smo tragali za realnim rješenjima i mogućnostima smanjenja odlaganja otpada na lokalno odlagalište Piškornicu.

Veći interes javnost je pokazala i za temu o povećanju energetske učinkovitosti višestambenih zgrada. Manji interes je iskazan za ulogu obnovljivih izvora energije u razvoju lokalnih zajednica, usprkos aktualnosti teme, renomiranim predavačima i primjerima dobre prakse iz susjednih Križevaca u sakupljanju sredstava i postavljanju solarnih elektrana u zajednici (Križevački sunčani krovovi – prva solarna elektrana u Hrvatskoj koju su financirali građani). Može se zaključiti da u koprivničkoj sredini još treba poraditi na senzibilizaciji, informiranju i educiranju stanovništva i donositelja političkih odluka kako što učinkovitije iskoristiti potencijale obnovljivih izvora energije.

U sklopu četiri događanja za održivost planeta Zemlje održana su četiri otvorena dijaloga na teme deset švedskih dokumentarnih filmova o održivom investiranju i upravljanju prikazanih u kinu Velebit:

  1. Prvi otvoreni dijalog: Utjecaj industrije na lokalno stanovništvo, Utjecaj klimatskih promjena na obje strane planeta, Izazovi i rješenja u Africi
  2. Drugi otvoreni dijalog: Potraga za rješenjem – praktične opcije, Posljedice na sjevernoj polutci
  3. Treći otvoreni dijalog: Posljedice proizvodnje hrane i lijekova, Planinarenje za klimu
  4. Četvrti otvoreni dijalog: Ekstraktivna industrija, Industrije i radni uvjeti te Klimatske promjene i rješenja.

Prikazivanje dokumentarnih filmova je dogovoreno izravno s autorom Sasjom Beslikom, glavnim direktorom održivih financija Nordea banke, najveće skandinavske banke. Sasja Beslik je renomirani svjetski stručnjak iz područja održivih investicija i upravljanja. Proglašen je najboljim švedskim bankarom i savjetnik je Svjetskog ekonomskog foruma. Svojim radom i djelovanjem teži razvoju ekonomije na odgovoran način, zaštiti prirode i suživotu ljudi s prirodom.

Možemo zaključiti da je ostvaren postavljeni cilj ovih događanja –informirati, educirati i senzibilizirati javnost i donositelje političkih odluka te na temelju ponajboljih primjera dobre prakse iz zemlje i svijeta potaknuti na razmišljanje i shodno tome na učinkovito i svrsishodno djelovanje u održivom investiranju i upravljanju za održivost planeta Zemlje.

Matija Hlebar (UZOR)
Dijana Sabolović-Krajina (Gradska knjižnica Koprivnica)

Ako vam se članak svidi, dijelite ga – podržite osvješćivanje društva za sutrašnji održivi svijet.

VEZANI ČLANCI
- Oglas -spot_img

NAJČITANIJE

UM 2024

- Oglas -spot_img
- Oglas -spot_img