Različita iskustva, a sve dobro! U Nizozemskoj postoji koncept tzv. „Repair cafe-a“ u kojima, uz šalicu kave ili čaja, možete popraviti pokvarene ili oštećene predmete, a u Rijeci je početkom listopada 2019. otvorena Gradska radionica za besplatni popravak predmeta i uređaja – „Riperaj“, prva takva u Hrvatskoj. Od otvorenja Riperaja do danas, kroz te 3,5 godine popravljeno je više od 5.500 predmeta.
Riječ je o prostoru u samom centru grada, na adresi Ivana Zajca 20 b, u kojemu građani mogu popraviti skoro sve (ne baš sve, ne auto, vrata, TV ili sustav kućnog kina, HI-FI… ), ali da – razbijeni i oštećeni namještaj, igračke, odjeću.. male kućanske uređaje (mikser, pegla, fen, usisavač…) i sl. Možete popraviti i bicikle, kišobrane i mnogo toga…
Olako odbacivanje starih predmeta i neprestana kupnja novog i „modernog“, kućanski popravci koji izluđuju ( „umiruća“ obveza), s posljedicama permanentnog prirode i trošenja resursa Zemlje… navelo je i Riječane na potrebu promišljenijeg djelovanjem prema društvu i okolišu, prema sebi, s ciljem uspostave odgovorne civilizacije.
Cilj projekta u užem je smislu ekološki jer se na ovaj način oštećeni ili pokvareni predmeti mogu još koristiti pa je time i manje nove proizvodnje i otpada, devastiranja prirode, manje rada i potrebne energije. U širem smislu, ovime se mijenja i naša filozofija življenja, manje je stvari uz nas i na Zemlji, živimo jednostavno, lakše se diše. I ne samo to.
Kroz zajednički rad i angažman, razmjenu znanja i međusobno utjecanje i učenje, druženje i stvaranje novih odnosa na edukativnim radionicama potiče se i društvena kohezija u lokalnoj zajednici.
- U Riperaju učimo, stvaramo, educiramo, pomažemo, popravljamo, preuređujemo, stvaramo nova poznanstva, razmjenjujemo znanja, a sve s ciljem smanjenja nastanka otpada, poticanja ponovne uporabe i izgradnje pozitivnih stavova i odnosa prema okolišu. – ističe Danijela Matejcic Miletić, dipl. ing., voditeljica razvoja i edukacije građana u riječkom Komunalnom društvu Čistoća.
Svrha Riperaja je, također, pružiti građanima prostor, alate i savjete koji su potrebni za svladavanje vještina i jednostavnih popravaka koje kasnije mogu samostalno primjenjivati u životu. Vlasnicima pokvarenih i oštećenih predmeta na raspolaganju su neki od teže dostupnih alata koje se obično ne isplati kupovati, a tu je i važna podrška majstora koji pomažu u rješavanju kvarova. Ako se utvrdi da je predmet i dalje neispravan, isti se zadrži na reciklažnom dvorištu, a dijelovi koriste za edukaciju.
- Jako sam sretna što postoji ovakvo mjesto u Rijeci, a velika je prednost i što se nalazi u centru grada. Ovdje sam već više puta nosila svoje stvari na popravak i moram pohvaliti simpatične i stručne majstore koji su mi do sada sve što sam donijela uspješno popravili. – istaknula je korisnica Anita iz Rijeke.
Riperaj nudi i dodatan sadržaj
U Riperaju se nalazi i Bert, samoposlužni aparat za prodaju proizvoda bez ambalaže koji nudi ekološke deterdžente i šampone, nekoliko vrsta prirodnih octa i ulja za kupce koji dolaze s vlastitom ambalažom.
Proizvodi koje se može kupiti u Bertu su lokalnog, kontroliranog i prirodnog podrijetla!
- Provedene su i razne radionice (izrada torbi od plastičnih vrećica, nakita od otpadne elektroničke opreme, lutki od otpada, torbi od majica, ekoloških trajnih krpica za čuvanje hrane, eko pričaonica, radionice kompostiranja te još niz raznih radionica, a u par navrata smo ugostili i buvljak rabljene odjeće i obuće. Na radionice se uglavnom zainteresirani građani prijavljuju online prijavom po objavi naše radionice na društvenoj mreži Riperaja ili ponekad objavom radionica u lokalnim medijima- objasnila nam je Miletić.
A da na mladima svijet ostaje, potvđuje i podatak da su edukacije, radionice i predavanja o održivom gospodarenju otpadom u Riperaju održane i za više vrtićkih, osnovnoškolskih i srednjoškolskih skupina.
Riječ uredništva odgovorno.hr
RAZNA ISKUSTVA, A MNOGO DOBROG. ODRAST UZ ODRŽIVI RAZVOJ!
Riječki Riperaj prvi je takav projekt u Hrvatskoj. No ima i drugih slučajeva čiji su ciljevi isti: produljiti vijek korištenja proizvodu, što znači i manje šopingiranja i kupovine novog, sa mnogim pozitivnim učincima… konačno do manje CO2 u atmosferi i oporavka klime. Uz sve ovo, podržava se i novo zapošljavanje, otvaranjem radnih mjesta majstora, servisera i općih stručnjaka za popravke. Koristi su, dakle, i ekonomske i klimatske i socijalne i mnoge druge – za društvo i građanina-pojedinca i Zemlju.
Sve je to na tragu filozofije ODRASTA, koja se zalaže za jednostavniji život, više smisla, manje materijalnog i „modernog“, koji pristup www.odgovorno.hr svestrano podržava i promovira (linkajte OVDJE) . Ujedno, podržavamo povezivanje dobrih strana pristupa ODRASTA s onim pozitivnim stranama koncepta CILJEVA ODRŽIVOG RAZVOJA AGENDE 2030., držeći kako je Odrast ona viša stepenica ljudskog razvoja.
Sve nam je jasnije i to kako više nije ni dovoljno ni razumno mjeriti uspjeh, rast i razvoj zemalja i čovječanstva tek kroz one „klasične“ , ekonomske, opipljive pokazatelje – npr. rast/pad BDP, proizvodnje, opće potrošnje … do potrošnje na malo. Jer, promatrajući uspješnost života i „poslovanja“ društva, zbirna slika stanja nacija i čovječanstva sadrži puno više nijansa i boje. A gdje su u tome pokazatelji sreće, duhovne i duševne strane života, osobni rast i razvoj čovjeka uvis, gdje je mentalno zdravlje, pa sve do nekog pokazatelja (mjerila) za ono najvažnije: sreću, smisao i ispravnost čovjekova života!? Eto, ODRAST o svemu tome puno više brine! I pozdravlja svaki slučaj brige o duljem i pažljivijem načinu korištenju onog što već imamo, kakav slučaj bilježimo i u Rijeci.
Riperaj i svi „riperaji“ znak su napretka, koji uvijek ide naprijed i ići će, koji veseli.
Mimo ovog u Rijeci, zabilježili smo specifične slučajeve afirmacije i organizacije popravaka postojećih stvari također i u Rovinju i Prelogu, a vjerujemo da ih u Hrvatskoj ima i više. Praksa zelenog Beča šire je poznata u EU.
KLIKNITE NA RANIJE ČLANKE NA WWW.ODGOVORNO.HR:
Goran Tudor, urednik
Zorana Ćetković
DOBRA HRVATSKA
Svibanj, 2023.